Práce rukodělné a experimentální věda
Před několika týdny jsem si při procházení kolem pamětní desky ve „Strouhalově“ Fyzikálním ústavu MFF Univerzity Karlovy uvědomil, že za pár dnů uběhne 150 let od narození Bohumila Kučery (22.3.1874 – 16.4.1921). Jde o neprávem zapomenutého žáka a nástupce Čeňka Strouhala (1850–1922), kterému bylo dopřáno pouhých 47 let života.
- Základní údaje
- Jan Valenta
O Peteru Higgsovi a jeho bosonu
O Peteru Higgsovi a jeho bosonu toho bylo napsáno mnoho, ale povětšinou jde o mýty a pohádky, které mají se skutečností velmi málo společného. V této vzpomínce nejdříve tyto mýty připomenu a poté ukáži, jaký je skutečný význam Higgsova bosonu v dnešní teorii mikrosvěta, která se nevhodně nazývá standardní model (SM), co skutečně Higgs vymyslel a proč jsou pojmy „Higgsův boson“ a „Higgsův mechanismus“ výlučně jeho dílem, ale také, že vlastně ani on nechápal, co objevil.
- Základní údaje
- Jiří Chýla
Hodnocení 1x za 5 let. Opravdu?
Na každoroční konferenci k Metodice hodnocení výzkumných organizací byly kromě jiného představeny kontury zamýšlených úprav hodnocení. Vyvolalo to velkou pozornost akademiků a teď proti tomu dokonce vznikla petice. V principu s peticí souzním. V reakci na ni se díky portálu Vědavýzkum.cz rozběhla užitečná diskuse.
- Základní údaje
- Daniel Münich
SP ČR: Česko musí zatraktivnit daňové odpočty na VaV
Ekonomika České republiky musí dostat nový impuls a posunout se k vyšší přidané hodnotě. Ve vyspělých zemích OECD sázejí v podpoře čím dál více na daňové odpočty výzkumu a vývoje (VaV). Svaz průmyslu proto předkládá seznam konkrétních opatření, která by měla zatraktivnit tento nástroj a obrátit tak dlouhodobý trend v jeho klesajícím využívání.
- Základní údaje
- Blogy a komentáře

Polemika o periodicitě hodnocení vědy
Na redakci portálu Vědavýzkum.cz se obrátili autoři petice, která vyzývá k zachování pravidelné roční periodicity hodnocení vybraných výstupů podle Modulu 1 Metodiky 2017+ s prosbou o zveřejnění. O vyjádření jsme požádali nejen autory petice, ale i další odborníky. Přinášíme vám jejich názory.
- Základní údaje
- Blogy a komentáře
Daniel Münich: Sonda do Ševčíkova království
Akreditační úřad zbavil neslavně slavnou Národohospodářskou fakultu (NF) Vysoké školy ekonomické v Praze (VŠE) možnosti navrhovat profesory v oboru ekonomie. Jedním z klíčových oficiálních důvodů zřejmě bude nedostatečná publikační činnost akademiků fakulty.
- Základní údaje
- Daniel Münich
TOP 10 nejsdílenějších vědeckých článků za březen
Proč se streamerky pornifikují a písně se mění v jednodušší, opakující se, naštvané texty? Eduard Petiška přináší již tradiční přehled TOP 10 nejsdílenějších vědeckých článků na sociálních sítích.
- Základní údaje
- Eduard Petiška
Daniel Münich: Autorský výběr z prezentace na konferenci k implementaci Metodiky 2017+
Nedávno jsem měl čest vystoupit na každoroční konferenci Implementace Metodiky 2017+. Každoročně se tam rekapitulují zkušenosti z národního hodnocení a záměry do budoucna. Mé vystoupení okořenil trapný lapsus, když jsem si nemohl vzpomenout, co ukazuje jeden z grafů. V tomto blogu svou přednášku stručně rekapituluji, snad bez lapsů a na pár místech jsem ji o něco vylepšil.
- Základní údaje
- Daniel Münich
Top 10 vědeckých objevů za únor: Muži investují do akcií o 91 % častěji než ženy
Jak koreluje klimaskepse s očkováním? Jak násilí variuje mezi rasami? Eduard Petiška přináší již tradiční přehled TOP 10 nejsdílenějších vědeckých článků na sociálních sítích, tentokrát za měsíc únor.
- Základní údaje
- Eduard Petiška
Disertace, která změnila fyziku: Sto let vlnově-částicové duality
Už 27. září tohoto roku oslaví CERN, Evropská laboratoř fyziky částic, místo, kde se v roce 1989 zrodil Web a v roce 2012 byl objeven Higgsův boson, 70 let od svého založení. Popud k němu vyšel od francouzského teoretického fyzika, laureáta Nobelovy ceny za fyziku, Louise de Broglie (1892–1987), jenž v roce 1949 navrhl vytvoření Evropské fyzikální laboratoře, aby se zabránilo odlivu talentovaných fyziků do USA.
- Základní údaje
- Jiří Chýla
Strana 4 z 68
-
Rut Bízková
-
Vladislav Čadil
-
Pavel Doleček
-
Martin Duda
-
Otakar Fojt
-
Ivan Foletti
-
Lukáš Kačena
-
David Karabec
-
Martin Fusek
-
Ondřej Havelka
-
Radim Hladík
-
Václav Hořejší
-
Jozef Hvorecký
-
Pavla Hubálková
-
Jiří Chýla
-
Miroslav Janeček
-
Marcel Kraus
-
Ladislav Krištoufek
-
Ondřej Machek
-
Vladimír Majer
-
Daniel Münich
-
Jiří Nantl
-
Eduard Petiška
-
Vlastimil Růžička
-
Martin Rychlík
-
Martin Srholec
-
Michael Šebek
-
Dalibor Štys
-
Jan Valenta
-
František Vácha
-
Martin Víta
-
Martin Vlach
-
Jan Žižka
-
Jiří Zlatuška
-
Vojtěch Nosek