facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Aktuálně z ČAD

26. 4. 2020
Aktuálně z ČAD

Česká asociace doktorandek a doktorandů (ČAD) usiluje o to, co nejvíce zlepšit postavení doktorandek a doktorandů v českém akademickém prostředí. Aktuálně spolupracuje na přípravě Strategického záměru MŠMT a také uzavřela memorandum s Vysokoškolským odborovým svazem.

Spolupráce na Strategickém záměru MŠMT

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy připravuje nový strategický záměr pro oblast vysokého školství na léta 2021 a dál. ČAD pro tento dokument na jaře 2019 vypracovala podklady pro kapitolu zabývající se doktorským studiem, posléze se její zástupci na podzim zúčastnili kulatého stolu na půdě MŠMT a diskutovali první draft tohoto dokumentu. Letos v lednu připomínkovali jeho předfinální znění s cílem, aby chystaná opatření skutečně pomohla zlepšit kvalitu doktorského vzdělávání a situaci doktorandek a doktorandů.

MŠMT předpokládá finální zveřejnění návrhu v červnu. Měl by obsahovat například zásadní proměnu systému financování stipendií, která by měla vést k tomu, aby se prezenční doktorandi mohli svým doktorátům věnovat skutečně naplno a nemuseli být zaměstnáni jinde.

Memorandum o spolupráci s VOS

11. dubna 2019 podepsali zástupci České asociace doktorandek a doktorandů Memorandum o spolupráci s Vysokoškolským odborovým svazem. Dohodli se, že budou hájit postavení doktorandů a doktorandek společně. ČAD podporuje doktorandy, aby vstupovali do odborů na svých vysokých školách, aby odbory mohly lépe zastupovat jejich zájmy. Vstoupit mohou i ti doktorandi, kteří nejsou na škole zaměstnáni.

Nové informace na webu ČAD

Webové stránky ČAD se rozšířily o sekci nabídky grantů a příležitostí pro kariérní rozvoj. Jde zejména o granty určené pro doktorandy, příležitosti pro mobilitu a rozvoj soft skills. Nabídka bude průběžně doplňována.

Jaké je sociální zabezpečení doktorandek a doktorandů?

V současnosti na základě podnětů prochází zástupci ČAD legislativu, která upravuje sociální zabezpečení doktorandek a doktorandů. Pokud máte i vy podnět vyplývající z vaší osobní zkušenosti nebo zkušenosti někoho ve vašem okolí, neváhejte napsat na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Další užitečné informace z České asociace doktorandek a doktorandů naleznete v newsletterech, na Facebooku webu.

 

cad2

 

Zdroj: ČAD

redakčně upraveno