facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Brněnští vědci pomáhají odhalovat původ nedostatečné imunity

15. 11. 2016
Brněnští vědci pomáhají odhalovat původ nedostatečné imunity

Přibližně dva z tisíce Evropanů mají poruchu imunity označovanou jako selektivní deficit IgA, kvůli kterému mohou být náchylnější k častějším infekcím, alergiím či autoimunitním chorobám. Vědci ale nevědí, jak toto onemocnění vzniká.

Odborníci z Masarykovy univerzity a Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně se tímto problémem dlouhodobě zabývají a podíleli se také na publikaci v prestižním časopisu Nature Genetics, v němž spolu s kolegy ze Švédska, Itálie a USA popisují, že za touto poruchou zřejmě není defekt jednoho genu, ale změny hned v několika genech.

Selektivní deficit IgA znamená, že lidem se tvoří málo imunoglobulinu třídy A, což je jedna z protilátek bránících člověka před infekcemi. Tato poměrně běžná porucha se u lidí nemusí vůbec projevovat, část nemocných je náchylnější k infekcím, alergiím a autoimunitním nemocem.

„U některých lidí ale dochází k progresi onemocnění. Zablokuje se u nich i tvorba imunoglobulinů IgG a IgM a vznikne těžká porucha imunity označovaná jako běžná variabilní imunodeficience. To je relativně vzácné, ale velmi závažné onemocnění,“ uvedl profesor Jiří LitzmanÚstavu klinické imunologie a alergologie Fakultní nemocnice u sv. Anny a Lékařské fakulty MU, který se na studii podílel.

Jejím závěrem je, že při vyšetření osob s IgA deficitem ze Švédska, Itálie a České republiky se ukázalo, že je velmi významně spojen s některými nově popsanými geny.

 

Pokračování článku si můžete přečíst zde.

 

Autor: Ema Weisnerová, MUNI