Odborníci z Masarykovy univerzity a Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně se tímto problémem dlouhodobě zabývají a podíleli se také na publikaci v prestižním časopisu Nature Genetics, v němž spolu s kolegy ze Švédska, Itálie a USA popisují, že za touto poruchou zřejmě není defekt jednoho genu, ale změny hned v několika genech.
Selektivní deficit IgA znamená, že lidem se tvoří málo imunoglobulinu třídy A, což je jedna z protilátek bránících člověka před infekcemi. Tato poměrně běžná porucha se u lidí nemusí vůbec projevovat, část nemocných je náchylnější k infekcím, alergiím a autoimunitním nemocem.
„U některých lidí ale dochází k progresi onemocnění. Zablokuje se u nich i tvorba imunoglobulinů IgG a IgM a vznikne těžká porucha imunity označovaná jako běžná variabilní imunodeficience. To je relativně vzácné, ale velmi závažné onemocnění,“ uvedl profesor Jiří Litzman z Ústavu klinické imunologie a alergologie Fakultní nemocnice u sv. Anny a Lékařské fakulty MU, který se na studii podílel.
Jejím závěrem je, že při vyšetření osob s IgA deficitem ze Švédska, Itálie a České republiky se ukázalo, že je velmi významně spojen s některými nově popsanými geny.
Pokračování článku si můžete přečíst zde.
Autor: Ema Weisnerová, MUNI