facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Česká Fulbrightova komise představuje nový projekt Fulbright Podcast CZ

3. 2. 2021
Česká Fulbrightova komise představuje nový projekt Fulbright Podcast CZ

V roce 2021 slaví Komise J. Williama Fulbrighta 30 let své činnosti v České republice; celosvětově letos slaví Fulbrightův program už 75 let od svého vzniku. I díky těmto dvěma výročím startuje Fulbrightova komise nový, roční cyklus podcastů v českém jazyce s názvem Fulbright Podcast CZ.

Fulbrightův program patří mezi nejprestižnější světové vládní stipendijní programy. Byl založen v roce 1946, od té doby se jej zúčastnilo více než 400 tisíc studentů, vědců nebo učitelů. Mezi bývalými účastníky Fulbrightových programů naleznete 60 nositelů Nobelových cen, nositele Pulitzerovy ceny, guvernéry a senátory, velvyslance a umělce, soudce, premiéry a hlavy států, významné profesory a vědce. Již 30 let pak Fulbrightův program přispívá k vzájemné spolupráci mezi Českou republikou a Spojenými státy prostřednictvím rozmanitých stipendijních programů, studijního poradenství a pořádáním přednášek a seminářů pro veřejnost po celé republice.

Důvod vzniku výročních podcastových rozhovorů vysvětluje ředitelka české Fulbrightovy komise Hana Ripková: „Během třiceti let prošla našimi programy zhruba tisícovka českých studentů, akademiků, vědců a dalších osobností. Dnes jsou z nich vynikající odborníci ve svých oborech a také nesmírně zajímaví lidé. Chceme příběhy několika z nich podrobněji představit širší veřejnosti. Věříme, že profilový podcast je pro jejich přiblížení vhodným formátem. Jednotlivá vyprávění pak mohou inspirovat další generaci a ukázat pestrost našich stipendijních programů.“

Posluchači uslyší 12 skutečných příběhů 12 skutečných lidí, kteří se přihlásili, dostali stipendium a odjeli v letech 1991-2020 do Spojených států. Studovat, bádat, pracovat na svých projektech, seznamovat se s novými lidmi. Vybráni byli z celé České republiky a z různých vědeckých oborů, akademické i umělecké sféry, byznysu i neziskových organizací. Jsou inspirativní také tím, že význam stipendia vnímají mnohem šířeji než jen odborně; pobyt v zahraničí jim zásadně ovlivnil kariéru i život.

Nabídku na exkluzivní moderování prvního ročníku podcastů přijala Veronika Bednářová, zahraniční reportérka časopisu Reflex a také absolventka Fulbrightova stipendia, režie se ujal Dominik Kalivoda.

Rok 2021: 12 měsíců, 12 podcastů

Premiérovým, lednovým hostem ve Fulbright Podcastu CZ je novinář Daniel Anýž, který snil o dráze profesionálního fotbalisty a poté vystudoval geologii. Mimo jiné také díky ročnímu Fulbrightovu stipendiu na University of Maryland, College Park (2001-2002) je dnes uznávaným expertem na Spojené státy, redaktorem webu Aktualne.cz, spisovatelem a neúnavným komentátorem amerického politického dění. Jeho podcast si můžete poslechnout zde.

V dalších měsících roku 2021 se na stránce www.fulbright.cz představí například Eva Kesslová, ředitelka renomovaného českého orchestru Berg s vášní pro soudobou hudbu, Jiří Zemánek, kutil, vynálezce, vědec a pedagog ČVUT, nebo Šárka Zahálková, pardubická kurátorka, inovativní kulturní manažerka a výtvarná umělkyně. V další čtveřici se objeví Zuzana Ambrožová, krajinářská architektka a docentka z Ústavu zahradní a krajinářské architektury Mendelovy univerzity v Brně, profesor Jan Kratochvíl, matematik a informatik z MFF UK, Kamila Rosolová, šéfka Centra akademického psaní AV ČR a Tomáš Klumpar, vedoucí pražského nízkoprahového klubu Beztíže.

Pro další informace, dotazy či možnosti rozhovorů se obracejte na Andreu Semancovou (Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., +420 222 718 452).

 

Zdroj: Fulbright

redakčně upraveno