facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

ELI Beamlines nabízí výzkumným týmům své kapacity

9. 4. 2020
ELI Beamlines nabízí výzkumným týmům své kapacity

Vědecká komunita po celém světě se zapojila do úsilí nalézt odpověď na krizi související s šířením viru SARS-CoV-2 způsobujícího onemocnění COVID-19. Centrum ELI Beamlines, které je českým pilířem mezinárodní laserové výzkumné infrastruktury ELI – Extreme Light Infrastructure, se k této iniciativě připojilo a připravilo „rychlý přístup“ pro potenciální uživatele, jejichž výzkum může napomoci v boji s onemocněním COVID-19.

Žižka ELI 1

ELI Beamlines nyní nabízí výzkumným týmům své kapacity, které mohou jejich výzkum, v souvislosti s charakteristikou viru a vývoje možné vakcíny a léčby, akcelerovat.

“Máme k dispozici několik laserů a experimentálních stanic, které jsou vhodné pro výzkum související s virem SARS-CoV-2. Prostřednictvím této výzvy nabízíme uživatelům tzv. rychlý přístup k experimentálnímu klastru pro vyspělou ultrarychlou optickou spektroskopii a rentgenovou difrakci,” říká Roman Hvězda, vedoucí centra.

Návrhy uživatelů se zaměřením na boj proti onemocnění COVID-19 získají možnost zdarma využít infrastrukturu ELI Beamlines bez nutnosti procházet standardním hodnotícím procesem a bude jim přidělen čas do měsíce od podání žádosti.

Více informací o dostupných vědeckých instrumentech pro pokročilou ultrarychlou optickou spektroskopii a rentgenovou difrakci najdete na zde.

Zdroj: ELI Beamlines