facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

HiLASE a ELI Beamlines hledají středoškoláky do Talentové akademie

8. 6. 2023
HiLASE a ELI Beamlines hledají středoškoláky do Talentové akademie

Již šestým rokem laserová centra HiLASE a ELI Beamlines v rámci projektu Talentové akademie umožňují dvanácti vybraným studentům vyzkoušet si během finále práci reálných vědeckých týmů ve špičkových laboratořích. A právě teď se středoškoláci mohou začít hlásit do online kola. Registrace budou otevřeny až do 23. 6. 2023.

talentovka1

Už od počátku civilizace mohli lidé zkoumat vesmírná tělesa jen pomocí pozorování. Dnes však prostřednictvím laserů můžeme vesmírné objekty simulovat přímo v pozemských laboratořích. Silné lasery dokáží napodobit podmínky v jádrech velkých planet, zažehnout počátky termojaderné fúze, která pohání hvězdy, a pomocí chemických reakcí umíme připravit struktury podobné mlhovinám.

Díky tomu si vědci mohou na procesy, které mnohdy probíhají tisíce světelných let od nás, prakticky sáhnout, proměřit je a lépe jim porozumět. „Pro laserové centrum HiLASE je využití laserů v kosmickém výzkumu a aplikacích jednou ze strategických priorit, i proto jsme se rozhodli, že se na toto téma letos se středoškoláky zaměříme,” vysvětluje motivaci pro výběr tématu Talentové akademie Tomáš Mocek, vedoucí Centra HiLASE.

„Středoškoláci, které baví přírodovědné obory a láká je mezioborová spolupráce, nemusí se svým výzkumem čekat, až se dostanou na univerzitu. Talentová akademie jim otevírá dveře do světa vědy a mohou tak nastartovat svou vědeckou kariéru ještě před maturitou. Mezi studenty nehledáme jen budoucí laserové fyziky, ale i chemiky, programátory, konstruktéry a všechny, které baví svět přírodních věd a špičkových technologií. Ostatně věda je právě o spolupráci mezi obory,” vyzdvihuje přednosti projektu jeden z mentorů, laserový fyzik Michal Vyvlečka.

Každý ročník vědci laserových center hledají atraktivní téma současné vědy a techniky, na jehož řešení se spolu se středoškolskými týmy zaměřují. Letos volba padla na simulaci reflexních mlhovin, tedy objektů hlubokého vesmíru, jakýchsi oblaků molekul a částic velkých jen několik nanometrů. Z těchto molekulárních mračen se rodí nové hvězdy, a nebo jsou pozůstatky zániků hvězd starých.

Studenti během Talentové akademie v chemické laboratoři vytvoří věrné simulace takovýchto mlhovin, jejichž vlastnosti budou pomocí laserů zkoumat. Cesta finalisty Talentové akademie však neskončí víkendovým finále a výzkumem reflexních mlhovin. Laserová centra s těmi nejlepšími dále prohlubují spolupráci, ať už prostřednictvím letních vědeckých stáží, nebo postupným větším zapojením do práce vědeckých týmů. „Celý projekt nám pomáhá objevovat nové talenty, budoucí inovátory a vědecké pracovníky. Ostatně, za pět let Talentové akademie jsme mezi účastníky našli již několik nových kolegů,” přibližuje dopady akademie Lenka Černá, vedoucí HR týmu ELI Beamlines.

Jedním z finalistů, kteří se stali součástí vědeckých týmů, je například Beáta Plaskurová. Postupně se zapojila do organizace Talentovky a dnes pracuje i v laboratoři kvantové optiky v ELI Beamlines. „Na Talentové akademii jsem si potvrdila, že optika je to, čemu se chci opravdu věnovat. Byla to pro mě skvělá zkušenost, která mi brzy přinesla i další příležitosti, ať už se jedná o psaní metodiky pro výuku optiky na základních školách, nebo současnou spolupráci na mojí diplomové práci,” doplňuje Beáta Plaskurová, studentka Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy.

talentovka2

Jsi středoškolský student? Baví tě věda a technika, ale už tě doma omrzely pokusy s mikrovlnkou? Tak nečekej až na univerzitu, přihlas se do Talentové akademie na www.talentovka.cz a pojď s námi dělat opravdovou vědu!

Základní informace:

Organizátoři: Centrum HiLASE (Fyzikální ústav AV ČR) a ELI Beamlines Facility (ELI ERIC)

O Talentové akademii: www.talentovka.cz, www.facebook.com/TalentovaAkademie

Profil uchazeče: věk 15–19 let, student SŠ se zájmem o přírodovědné předměty, zejména fyziku

Harmonogram Talentové akademie 2023:

  • 26. 4. - 23. 6. 2023 / Registrace
  • 23. 6. 2023 / Deadline pro odeslání projektu
  • 20. 8. 2023 / Vyhodnocení výsledků
  • 23.–25. 9. 2023 / Finále v laserových centrech v Dolních Břežanech

Více informací naleznete zde.

 

Zdroj: ELI Beamlines