facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Mezinárodní soutěž Falling Walls Lab 2023 zná své vítěze

15. 9. 2023
Mezinárodní soutěž Falling Walls Lab 2023 zná své vítěze

V úterý 12. září 2023 proběhlo v Národní technické knihovně v Praze finále národního kola soutěže Falling Walls Lab, jejímž cílem je přiblížit lidem aktuální práci mladých vědců, výzkumníků a inovátorů. Celkovým vítězem se stal Anil Axel Tellbüscher z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

FallingWalls 1

Soutěž Falling Walls Lab se inspirovala pádem Berlínské zdi a pořádá ji Velvyslanectví Spolkové republiky Německo v Praze ve spolupráci s Německou akademickou výměnnou službou (DAAD) a Národní technickou knihovnou. Tak, jako padla bariéra, která oddělovala východní a západní Německo, chce soutěž Falling Walls Lab zbořit imaginární zdi, které oddělují jednotlivé vědní obory.

Soutěžící mají tři minuty na to, aby porotě a divákům představili svoji ideu nebo výzkumný projekt a jeho inovační potenciál. Následují otázky odborné poroty, která vítěze vybere na základě několika kriterií. Mezi ně patří například to, jak inovativní je navrhovaný projekt, jaký může mít dopad na další rozvoj oboru či jak přesvědčivá byla vlastní prezentace.

FallingWalls 2

Na letošním finále zazněly přednášky z úst dvanácti finalistů. Vítězem se stal Anil Axel Tellbüscher z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, který pojede Českou republiku reprezentovat na světové finále, které se uskuteční 7. listopadu v Berlíně. Setkají se na něm národní vítězové z více než 60 zemí. Bude to pro něj jakýsi návrat domů, protože své magisterské studium absolvoval právě v Berlíně na Humboldtově univerzitě. Porotu zaujal svou myšlenkou recyklace organického odpadu z vodního prostředí, ze kterého bychom mohli vyrábět další produkty, jako například bioplyn.

„Oslovilo mě, že pojetí Falling Walls Lab je něco mezi přednáškou na vědecké konferenci a businessovým formátem. Soutěž mi dala možnost podívat se na mé výzkumné téma z trochu jiné perspektivy,“ popisuje vítěz motivaci, díky které se do soutěže přihlásil. Co je podle něj klíčem k vítězství? „Snažil jsem se mít hodně jednoduchou prezentaci. Připravoval jsem ji celý den, a to jsem měl jenom 2 slidy. První verzi jsem pojal hodně zeširoka a postupně jsem škrtal, až jsem se dostal k tomu skutečně podstatnému.“

Na druhém místě skončil Matyáš Adam Michel z Univerzity Karlovy, který představil aplikaci určenou dětem, jejímž cílem je děti motivovat ke sportu pomocí digitálních her s příběhem. Třetí místo patří fyzikálnímu chemikovi Alexandru Zaykovovi z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, který se zabývá vývojem metody, která by mohla zvýšit účinnost solárních panelů.

Cenu diváků získala Petra Vopařilová z Mendelovy univerzity v Brně, která představila zařízení, které nabízí možnost automatického zpracování vzorků a detekci patogenů z jedné kapky krve v laboratoři i mimo ni.

FallingWalls 3

„Mladé vědkyně a mladí vědci mají pro další rozvoj Česka, Německa a Evropy klíčový význam. Jejich podporu vnímáme jako zvlášť důležitý úkol. I proto se německé velvyslanectví v Praze už řadu let podílí na organizaci Falling Walls Lab. Každý ročník soutěže je nabitý ambiciózními projekty a výraznými mladými osobnostmi,“ říká velvyslanec Spolkové republiky Německo v Praze Andreas Künne

Více informací na stránkách soutěže Falling Walls Lab (12).

 

Autorka: Vědavýzkum.cz (TM)