facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Národní technická knihovna oslavila deset let

13. 9. 2019
Národní technická knihovna oslavila deset let

Od chvíle, kdy Národní technická knihovna (NTK) v Dejvicích poprvé otevřela své dveře, uplynulo 10 let. Moderní, architektonicky oceňovaná stavba v sobě ukrývá kapacitu pro více než 1,5 milionu svazků. Knihovna slouží nejen studentům a zaměstnancům z okolních kampusů, ale i nejširší veřejnosti.

NTK 10 1

„Knihovna žije od prvního otevření dveří a křivka její návštěvnosti neustále stoupá. Spoustě lidí se podařilo vybudovat něco, co zde doposud chybělo. Jinými slovy – lidé knihovnu potřebují, a to nás moc těší,“ prohlásil ředitel NTK Martin Svoboda.

Ideální prostředí ke studiu

Posláním NTK je především vytvářet pro studenty okolních vysokých škol ideální prostředí ke studiu. K dispozici mají individuální i týmové studovny nebo třeba studovnu, která je otevřená po celou noc. V neposlední řadě studenti najdou na jednom místě nashromážděné tištěné knižní tituly, tisíce titulů tištěných odborných časopisů a dalších několik desítek tisíc knih i časopisů v elektronické formě.

Elektronickou cestou knihovna poskytuje na dálku také kolem 18 tisíc odborných časopisů z oblasti techniky, přírodních věd a medicíny pro studenty, pedagogy a výzkumníky z více než 70 vysokých škol, ústavů AV ČR, velkých knihoven a dalších výzkumných organizací. Národní technická knihovna je největším dodavatelem těchto služeb v ČR. Až „na stůl“ je schopna dodat na objednávku elektronicky kterémukoli svému registrovanému čtenáři i články z tištěných knih a časopisů mimo ochranu autorského práva. Registrovaný čtenář navíc získá i přístup do některých databází a dalších on-line zdrojů.

Kulturní a společenské centrum

Národní technická knihovna ale není jen prostor pro uzavřenou skupinu studentů, pedagogů a výzkumníků z okolních kampusů. Svými příjemnými a designově zajímavými prostorami láká ke studiu i studenty z jiných škol. V přízemí knihovny se navíc nachází pobočka Městské knihovny v Praze, kterou využívají i děti a starší lidé.

NTK 10 2

Prostory knihovny jsou zároveň perfektní pro pořádání společenských a kulturních akcí. Během svého fungování se stala kulturním centrem, kam pravidelně zavítá množství návštěvníků, aby si poslechli zajímavé přednášky z různých oborů nebo si prohlédli aktuální výstavy. „Potkáte tady díky městské knihovně, která je v parteru budovy, i starší lidi nebo třeba děti. Mám dokonce reference od bývalých spolužáků a umělců, kteří vystavují nebo navštěvují vernisáže v Galerii NTK, kterou skvěle vede Milan Mikuláštík. Z mnoha ohlasů, které se ke mně dostávají, vím, že budova a její okolí jsou vnímány pozitivně. Například děti milují objíždění knihovny na kole,“ říká s úsměvem jeden z architektů knihovny Roman Brychta.

Konference KRECon 2019 na téma Open Access

Ve dnech 7. a 8. listopadu 2019 se v Národní technické knihovně uskuteční další ročník konference KRECon (Knowledge Research Education Conference), jejímž partnerem je i portál Vědavýzkum.cz. Letos je konference věnována jednomu z hlavních témat současné vědecké komunikace – otázce otevřeného přístupu k vědeckým informacím (Open Acces).

Cílem konference je přiblížit tuto problematiku českým vědcům, výzkumným pracovníkům a vrcholnému managementu vysokých škol a vědecko-výzkumných organizací. Více informací o konferenci je k dispozici zde.

O tématu Open Acces si také nedávno povídal Aleš Vlk s ředitelem NTK Martinem Svobodou ve speciálu Vědavýzkum.cz na Youradio Talk. To nejzajímavější z rozhovoru najdete zde.

 

Autor: Vědavýzkum.cz (SA)

Zdroj: NTK