facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Uznávaný expert na umělou inteligenci přichází do CIIRC ČVUT

11. 5. 2020
Uznávaný expert na umělou inteligenci přichází do CIIRC ČVUT

Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky, který je součástí ČVUT v Praze (CIIRC ČVUT), posiluje svoje výzkumné týmy. Od dubna nastoupil na místo vedoucího výzkumné skupiny Tomáš Mikolov, mezinárodně uznávaný odborník ve výzkumu umělé inteligence, který se zasadil mimo jiné o zlepšení Google překladače.

mikolov tomas fotkaTomáš Mikolov je vědecké komunitě i široké veřejnosti známý zejména tím, že skokově zdokonalil fungování aplikací pro rozpoznávání a zpracování jazyka, například strojový překladač Google. Podařilo se mu to vytvořením nových modelů neuronových sítí, které výrazně překonaly předchozí přístupy pro modelování jazyka. Jeho výzkumná činnosti mu začátkem roku 2019 vynesla Cenu Neuron za Významný objev v oblasti Computer Science.

V minulosti Tomáš Mikolov působil v Google Brain či Microsoft Research, do Česka se vrací z Facebook AI Research, kde se od roku 2014 zabýval vývojem inteligentních algoritmů pro co nejpřirozenější komunikaci strojů s lidmi.

„K rozhodnutí pokračovat na institutu CIIRC přispěla kombinace více faktorů: CIIRC ČVUT na mě udělal dojem jako jedno z nejprogresivnějších českých výzkumných pracovišť. Navíc je tu řada zajímavých vědců, kteří stejně jako já několik let pracovali v zahraničí ve špičkovém výzkumu. Důležité je pro mě dělat věci, které mi dávají smysl, s lidmi, se kterými mě baví pracovat,“ říká ke svému působení na CIIRC ČVUT Tomáš Mikolov.

Na CIIRC ČVUT se Mikolov chce věnovat základnímu výzkumu – bude se zabývat tzv. komplexními systémy, které mohou vést k dalšímu skokovému zlepšení v oblasti umělé inteligence. Jako vedoucí nové výzkumné skupiny si v rámci centra RICAIP buduje vlastní tým, který se snaží vyvinout systém pro postupný vývoj silné umělé inteligence. Podobně jako se přirozeným vývojem vytvářely složité formy života na Zemi, měla by postupnou evolucí vzniknout i komplexní umělá inteligence. Základní výzkum přitom vnímá jako zásadní předpoklad pro inovace.

„Jsme velice rádi, že se podařilo obsadit jednu ze tří nově vytvořených výzkumných pozic právě takovouto osobností,“ poznamenal Vladimír Mařík, vědecký ředitel CIIRC ČVUT a hlavní koordinátor projektu RICAIP. „Pan Mikolov přinese do CIIRC další tolik potřebné inovativní přístupy. Naším dlouhodobým cílem v CIIRC i RICAIP je podpořit strukturální změny akademického prostředí, zasáhnout proti stereotypům a umět co nejlépe reagovat na požadavky průmyslu i společnosti. Věřím, že se nám to díky špičkovým talentům, jako je Tomáš Mikolov, podaří,“ dodal Vladimír Mařík.

 

Rozhovor s Tomášem Mikolovem čtěte zde.

 

Zdroj: CIIRC ČVUT

redakčně upraveno


RICAIP (Research and Innovation Centre on Advanced Industrial Production) je nově založené výzkumné centrum excelence, které bude provádět výzkum v oblasti umělé inteligence, strojového učení a robotiky pro pokročilý průmysl a vyvíjet nové výrobní koncepce pro geograficky distribuovanou výrobu a výrobu jako službu.

CIIRC ČVUT (Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky) je moderní vědecko-výzkumný ústav Českého vysokého učení technického v Praze, který spojuje excelentní výzkumné týmy, mladé talenty a unikátní know-how s cílem posouvat technologické hranice a navázat na to nejlepší z tradic českého technického vzdělávání.