facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Začíná tradiční festival Týden mozku

13. 3. 2023
Začíná tradiční festival Týden mozku

V pondělí 13. března 2023 začíná Týden mozku, festival nejnovějších objevů a trendů ve výzkumu mozku a v neurovědách, který je součástí Brain Awareness Week. Jak vzniká bolest? Jak se učíme? Co a proč si pamatujeme? Odpovědi nejen na tyto otázky přinesou přednášky, workshopy, výstavy a další akce, které pro veřejnost přichystala Akademie věd ČR. Jako tradičně je vstup zdarma.

Po třech letech, kdy se Týden mozku odehrával v online prostoru, se vrací do osobní roviny. Ve čtyřech městech České republiky – Praze, Hradci Králové, Olomouci a Ostravě – můžou zájemci navštívit přednášky, besedy, workshopy či výstavy nebo si zahrát hry a vyzkoušet virtuální realitu.

„Mám radost, že se festival Týden mozku každým rokem rozrůstá – třeba ne vždy co do počtu akcí, ale vždy do šíře nabízeného programu. Dokážeme tak mozek, nesmírně fascinující orgán, přiblížit všem věkovým skupinám,“ říká zakladatel festivalu Josef Syka z Ústavu experimentální medicíny AV ČR.

Festival představí mozek jako metropoli, vysvětlí, jak vzniká bolest nebo jak funguje paměť, a to včetně vizuálu. Přiblíží závažné nemoci, jako jsou Alzheimerova nebo Parkinsonova choroba či schizofrenie. Návštěvníci se také dozvědí, že záleží na rytmu v těle, i jak neuronová síť mozku inspiruje informační technologie. Jedna z přednášek se zaměří na extrémní prostředí,  jak se lidský mozek přizpůsobí třeba pobytu v kosmu.

Fobie, optické klamy, logické hádanky

Součástí festivalu je pestrý doprovodný program. V hlavní budově Akademie věd na Národní třídě v Praze je k vidění výstava věnovaná optickým iluzím, zájemci si mohou vyzkoušet virtuální realitu. Národní ústav duševního zdraví přichystal trénink paměti nebo ovládnutí strachu. Na zbavení se fobií dokonce existují kurzy, které představí ZOO Praha.

Nechybí ani workshopy a besedy. V Hradci Králové například lektoři poradí, jak na bolest, v Olomouci připravila Pevnost poznání tři interaktivní akce. Nachystané jsou také vědecké pokusy, řešení logických úloh včetně Einsteinovy hádanky a mnoho dalších zajímavých aktivit.

Týden mozku pořádá Akademie věd ČR ve spolupráci s Ústavem experimentální medicíny AV ČR a Českou společností pro neurovědy. Účastní se ho nejen jednotlivá pracoviště AV ČR, ale také externí vystavovatelé včetně univerzit, nemocnic či soukromých firem.

Součástí programu je i nahrávání podcastu Akademie věd Věda na dosah. Hostem bude Aleš Stuchlík z Fyziologického ústavu AV ČR, který pohovoří o fungování lidské paměti a poradí i několik tipů, jak ji trénovat.

Hlavními partnery 24. ročníku Týdne mozku jsou společnosti Bioinova a M. G.P., spol s r. o., přičemž poslední zmíněný si pro návštěvníky připravil přednášku o speciální technologii, která pomáhá odhalovat Parkinsonovu chorobu ještě dříve, než se objeví první příznaky.

Hlavní přednáškový cyklus nabídne čtyři až pět přednášek každý den od pondělí do pátku. Protože se konají prezenčně, je nutné si je rezervovat.

 

Zdroj: Akademie věd ČR

redakčně upraveno