Společnost Altmetric měří diskutovanost jednotlivých článků prostřednictvím odkazů na sociálních sítích, zmínek ve zprávách i na blozích. Počítá i citace na Wikipedii. Když je článek navíc zmíněn v některém veřejně politickém dokumentu, získává další body navíc. Z váženého bodového hodnocení pak sestavuje žebříček sta nejdiskutovanějších článků za daný rok. Systém společnosti Altmetric tak má být určitou alternativou ke klasickému hodnocení článků podle citačního indexu.
Podobně jako i v jiných letech, více než polovinu ze stovky nejdiskutovanějších článků tvoří texty z medicínských odborných časopisů. Tři medicínské žurnály (The Lancet, the BMJ, JAMA) publikovali dokonce 22 textů ze sestaveného žebříčku. I třetí nejdiskutovanější text roku 2017 spadá do kategorie medicíny a věd o lidském zdraví. Týká se rozdílu mezi mortalitou pacientů, kteří jsou ošetřováni doktory-muži a doktorkami-ženami. Čtvrté místo obsadil článek, který se zabývá novými možnostmi úprav lidského genomu. Pátý nejdiskutovanější článek se týkal genderových stereotypů u intelektuálních dovedností dětí. Na žebříček deseti nejdiskutovanějších článků se podívejte níže:
Zdroj: Altmetric.com
Druhým nejčetnějším oborem v seznamu jsou přírodní vědy, které získaly 17 článků. Vědy o Zemi a životním prostředí jich získaly devět. Osm článků se týkalo lidské společnosti. Seznam celé stovky nediskutovanějších článků si můžete prohlédnout zde.
Autoři žebříčku si také všímají, že letošní články se výrazněji dotýkají sociálních témat, ať u se jedná o genderové stereotypy, stigma psychického onemocnění nebo důsledků robotizace práce.
Z celkového přehledu vyplývá, že 69 článků ze 100 mělo alespoň jednoho autora z USA. Nejúspěšnější univerzitou byl v tomto žebříčku Harvard s jedenácti získanými články. Na druhém místě se umístila Cambridge University se sedmi články a na třetím pak University College London, která mezi stovkou nejdiskutovanějších článků má šest textů.
Nejúspěšnějším časopisem je Nature, s šestnácti publikovanými články na žebříčku. V roce 2017 také mírně stoupl počet volně dostupných článků. Letos to bylo téměř 49 % procent ze seznamu, minulý rok to bylo 47 %. Ze stovky článků jich ale jenom 31 bylo zveřejněno prostřednictvím nějakého typu otevřeného publikování.
Autor: Vědavýzkum.cz (JT)
Zdroj: Altmetric.com, Times Higher Education