facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Více českých zástupců v novém žebříčku ARWU 2018

16. 8. 2018
Více českých zástupců v novém žebříčku ARWU 2018

Novému žebříčku Academic Ranking of World Universities (ARWU) společnosti ShanghaiRanking Consultancy tradičně dominují univerzity ze Spojených států. Ty obsadily 16 z prvních 20 míst. Do žebříčku zaměřeného především na kvalitu výzkumu se letos dostalo i 7 českých vysokých škol – o 3 více než vloni. Nepočítaje „nováčky“, z českých institucí si polepšila také Masarykova Univerzita.

Žebříček ARWU porovnává vysoké školy hlavně v oblasti výzkumu. Mezi nejvýznamnější indikátory patří například počet zaměstnanců, kteří získali Nobelovu cenu či Fieldsovu medaili, počet nejcitovanějších vědců, počet indexovaných článků, a také těch publikovaných v časopisech Nature a Science. Podrobněji je metodologie vysvětlena zde.

Na předních příčkách žebříčku se oproti loňskému roku nic zásadního nezměnilo. První desítka zůstala dokonce naprosto totožná. První je, stejně jako v předchozích 15 letech, Harvard University, kterou jako obvykle stíhá Stanford University. Nejlepší z britských zástupců je třetí University of Cambridge. Mezi americké a 3 britské univerzity se do nejlepší dvacítky dostal pouze jediný zástupce kontinentální Evropy – švýcarský Swiss Federal Institute of Technology Zurich (19.).

Více vysokých škol z Česka

Pozitivní je porovnání s loňským rokem z pohledu České republiky. V žebříčku se nově objevily 3 české instituce: Česká zemědělská univerzita v Praze, Vysoká škola chemicko-technologická v Praze a Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích. Ty se dělí o 901.-1000. pozici. Stejně jako vloni se České vysoké učení technické v PrazeUniverzita Palackého v Olomouci umístily na 601.-700. místě. Masarykova univerzita se jako jediný český zástupce zlepšila a posunula se na hranu nejlepší pětistovky (501.-600.). Nejlépe si v žebříčku vedla Univerzita Karlova, stejně jako loni se umistila na 201.-300. místě.

Čínské univerzity na vzestupu

Posun vzhůru je znatelný také u čínských univerzit. Například Zhejiang University se z loňského 101.-150. místa dostala na 67. příčku. V elitní stovce má tedy Čína už 3 zástupce, do nejlepší dvoustovky se pak dostalo o 2 čínské instituce více, tedy 15. Mezi prvními 500 školami má, kromě Spojených států, které zde mají hned 139 institucí, významné zastoupení již zmíněná Čína (62), dále pak Velká Británie (39), Německo (36) nebo Austrálie (23).

Kompletní žebříček je k dispozici zde.

 

Autor: Vědavýzkum.cz (NS)

Zdroj: ShanghaiRanking Consultancy, Times Higher Education