facebooktwittergoogle
Nezávislé informace o vědě a výzkumu
facebooktwittergoogle
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Evropská komise se rozhodla navýšit podporu Evropské inovační radě (EIC) až do výše dvou miliard eur. EIC, která od roku 2018 funguje v prozatímní, pilotní fázi, nyní vyhlásila výzvu ve svém programu Pathfinder pro start-upy a malé a střední firmy. Výzva v investičním programu Accelator se očekává letos v létě.

20. 3. 2019

Vědavýzkum.cz

Evropská výzkumná rada (ERC) obdrží v novém rámcovém programu 17 % veškerých prostředků na evropský výzkum. V minulém roce podpořila celkem 963 projektů. Výzkumníci z Česka jich zatím získali 6, udává pravidelná výroční zpráva za rok 2018.

19. 3. 2019

Vědavýzkum.cz

Plán S, který byl oznámen minulý rok, je iniciativou skupiny především evropských institucí známých pod názvem cOAlition S, která má zajistit otevřené vědecké publikování. S blížícím se spuštěním plánu se zrychluje i úsilí získat co nejvíce zemí, které by ho podporovaly. V jeho popředí stojí již především evropští lídři. Vyplatí se však vstup do této iniciativy takovým státům, jako je například Zambie?

17. 3. 2019

Vědavýzkum.cz

Spojené státy americké jsou pro Českou republiku statisticky vzato nejvýznamnějším partnerem, pokud jde o tvorbu výzkumných výsledků ve spolupráci se zahraničím. Podíl společných publikací českých a amerických vědců tvoří zhruba 13,5 % celkového českého publikačního výkonu. V USA také působí nejedna česká osobnost, jako svůj nový domov si USA vybral například světoznámý chirurg s českými kořeny Bohdan Pomahač.

15. 3. 2019

Vědavýzkum.cz

Technologické centrum AV ČR zve na konferenci 4th European Technology Assessment Conference, která se bude konat ve dnech 4.- 6. listopadu 2019 v Bratislavě. Jejím hlavním tématem bude hodnocení technologií, inovace a strategické studie. Příspěvky je možno zasílat do 31. března 2019.

13. 3. 2019

Vědavýzkum.cz

Zatímco polské vysoké školy díky reformě schválené v minulém ruce posilují svou pozici, Polská akademie věd čelí sílící krizi. Množí se úvahy o tom, že i její tradiční systém organizace a financování je třeba modernizovat.

13. 3. 2019

Vědavýzkum.cz

Evropská komise při vytváření nové Evropské inovační rady (EIC) nejenže experimentuje s politikou, ale zároveň i s managementem – chce ji vést pomocí speciální pracovní skupiny, a tím zapojit zaměstnance dvou agentur zabývajících se výzkumem a záležitostmi malých a středních podniků.

11. 3. 2019

Vědavýzkum.cz

Předseda vlády České republiky Andrej Babiš jednal ve středu 6. března 2019 ve Washingtonu se zástupci Americké obchodní komory, s představiteli Národní nadace pro vědu a navštívil Marylandskou univerzitu.

8. 3. 2019

Úřad vlády ČR

Složitá role společenských a humanitních věd v současných západních společnostech je široce diskutovaným tématem. Jinak je tomu ale v Asii. Zde humanitní vědy začínají hrát stále důležitější roli v rozvoji inovačního prostředí.

5. 3. 2019

Vědavýzkum.cz

Studie, která zkoumala platy postdoktorálních výzkumníků pracujících na 52 institucích v USA, objevila značné rozdíly. Platy postdoktorandů jsou napříč celými Spojenými státy velmi nevyrovnané. Žen se tento problém dotýká ještě více. A podobně je na tom také Evropa.

27. 2. 2019

Vědavýzkum.cz