facebooktwittergoogle
Nezávislé informace o vědě a výzkumu
facebooktwittergoogle
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Nadace Wellcome Trust společně s asociací EuroScience a aliancí EU-LIFE zahájily sběr podpisů pod petici, která vyzývá představitele Spojeného království a Evropské unie k urychlenému uzavření dohody o vědecké spolupráci.

27. 6. 2019

Vědavýzkum.cz

University of Oxford obdržela od amerického miliardáře Stephena Schwarzmana darem rekordní částku ve výši 150 miliónů liber (asi 4,3 miliardy korun). Říká se, že jde o největší darovaný obnos od dob renesance. Univerzita peníze použije na financování výzkumu humanitních věd i na řešení nastávajících problémů spojených s umělou inteligencí.

26. 6. 2019

Vědavýzkum.cz

Ve dnech 24. a 25. června 2019 se v Drážďanech koná první Evropské fórum pro vědu, výzkum a inovace, jehož cílem je posílit česko-sasko-polskou spolupráci ve výzkumu a vývoji. Účastní se ho i delegace v čele s premiérem Andrejem Babišem a ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem. 

25. 6. 2019

Vědavýzkum.cz

Eindhoven University of Technology má v následujících letech v plánu přijmout až 150 vědkyň a akademiček na juniorní i seniorské pozice. Nový program se tak snaží řešit stálý problém genderové nerovnosti na tamější univerzitě. Na profesorských pozicích je totiž pouze 16 % žen.

24. 6. 2019

Vědavýzkum.cz

V nejnovějším vydání prestižního žebříčku společnosti Quacquarelli Symonds se umístilo hned devět českých vysokých škol, z toho čtyři vůbec poprvé. Pět již tradičně hodnocených tuzemských univerzit si mírně polepšilo. Světovým lídrem zůstává již osmým rokem Massachusetts Institute of Technology.

21. 6. 2019

Vědavýzkum.cz

Nad budoucími vztahy Švýcarska a Evropské unie v oblasti vědy roste nejistota. Ohroženy jsou i prestižní švýcarské univerzity, kterých se případné vyloučení země z evropského rámcového programu může hluboce dotknout. Prezident jedné z nich, Joël Mesot, varoval, že by tímto krokem prodělala jak jeho země, tak i Evropská unie.

18. 6. 2019

Vědavýzkum.cz

Časopis Nature vyzývá doktorské studenty v přírodovědných a technických oborech, aby se účastnili celosvětového výzkumu Nature Research Group PhD Student Survey 2019, jež se zaměřuje na motivace a podmínky doktorského studia napříč jednotlivými zeměmi.

15. 6. 2019

Vědavýzkum.cz

Maďarský ministr pro inovace a technologie László Palkovics navrhl zákon, díky kterému by maďarská vláda od 1. srpna 2019 převzala kontrolu nad zdejší Akademií věd. Podle zákona by na Akademii dohlížela nová správní instituce Eötvös Loránd Research Network. Orgán, pojmenovaný po slavném maďarském fyzikovi, by spadal pod přímou kontrolu Ministerstva pro inovace a technologie a jeho předsedu by jmenoval premiér.

10. 6. 2019

Vědavýzkum.cz

Ve dnech 3. – 6. září 2019 se bude v Sardinii konat letní škola, která má naučit studenty a výzkumné pracovníky v počátcích jejich kariéry spolupracovat napříč obory s cílem řešit různé společenské výzvy.

8. 6. 2019

Vědavýzkum.cz

Plan S, iniciativa evropských poskytovatelů prostředků na vědu a výzkum, která má za cíl uspíšit přechod evropské vědy na systém otevřeného publikování, na konci května přeformulovala své púvodní požadavky. Lhůta, do níž musí vědci financovaní členskými organizacemi přejít na systém otevřeného publikování, se o rok posunula.

6. 6. 2019

Vědavýzkum.cz