instagramfacebooktwittergoogle
Nezávislé informace o vědě a výzkumu
instagramfacebooktwittergoogle
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Minulý týden se Evropská rada a Evropský parlament shodly na finální podobě evropského rozpočtu na rok 2020. Větší množství prostředků získá řada prioritních oblastí – evropský výzkum a vývoj dostane navíc 300 milionů eur.

26. 11. 2019

Vědavýzkum.cz

Ve dnech 4. až 7. února 2020 se v Barceloně v rámci projektu H2020 GoNano uskuteční zimní škola pro doktorandy a začínající výzkumníky se zájmem o nové technologie a jejich propojení s potřebami a hodnotami společnosti.

26. 11. 2019

Technologické centrum AV ČR

Spojené království již brzy čekají předčasné volby. Britská Královská společnost při této příležitosti vydala manifest, v němž nastiňuje klíčové kroky, které musí příští vláda podniknout, aby plně využila potenciál vědy k řešení nadcházejících společenských výzev.

25. 11. 2019

Vědavýzkum.cz

Společnost Clarivate Analytics zveřejnila ostře sledovaný žebříček Highly Cited Researchers pro rok 2019. Mezi více než šesti tisíci vědci se letos umístilo také 14 výzkumníků, kteří jako svou primární nebo sekundární afiliaci udali českou výzkumnou instituci.

22. 11. 2019

Vědavýzkum.cz

Evropská komise vyhlásila další výzvu v programu European Universities, který financuje aliance evropských univerzit za účelem vytvoření prostupnějšího evropského vysokoškolského systému, který nebude tolik omezován hranicemi národních států.

21. 11. 2019

Vědavýzkum.cz

Japonsko má zájem více spolupracovat s Evropskou unií, a to nejen na novém vědeckém programu Horizon Europe. Podle tamního náměstka ministra pro inovace Koiči Akašiho by počáteční příspěvek do evropského rozpočtu mohl tvořit přibližně 10 milionů eur. Podmínky pro vstup do programu však stále nejsou jasné. Japonsko tudíž netuší, na jaké části programu by se jako nečlenský stát EU mohlo podílet.

19. 11. 2019

Vědavýzkum.cz

Každoroční průzkum, který provádí časopis Nature mezi doktorandy po celém světě, ukazuje, že problémy s psychickým zdravím studentů doktorského studia se stále prohlubují. Podle výsledků odbornou pomoc kvůli depresím a úzkostem vyhledalo přes 36 % dotázaných.

17. 11. 2019

Vědavýzkum.cz

Nová brožura České styčné kanceláře pro výzkum, vývoj a inovace (CZELO) představuje klíčové partnery a hlavní instituce v oblasti výzkumu, vývoje a inovací v Bruselu. Čtenáři pomůže s orientací v relevantních evropských institucích i zahraničních organizacích v této oblasti.

14. 11. 2019

Vědavýzkum.cz

Čínskému profesorovi Sin-ning Sungovi byl zakázán vstup do Belgie, kde působil v čele Konfuciova institutu na bruselské univerzitě Vrije Universiteit Brussel. Podle jeho vlastních slov mu byl vstup do země odepřen na základě obvinění ze špionáže.

12. 11. 2019

Vědavýzkum.cz

Evropská komise zveřejnila revidovaný dokument "Orientations towards the first Strategic Plan for Horizon Europe", který bude tvořit základ strategického plánu nadcházejícího rámcového programu EU pro výzkum a inovace Horizon Europe (2021–2027). K dokumentu se lze vyjádřit do 17. listopadu 2019.

10. 11. 2019

MŠMT