facebooktwittergoogle
Nezávislé informace o vědě a výzkumu
facebooktwittergoogle
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Evropská Research Executive Agency (REA) hledá hodnotitele projektů napříč všemi oblastmi vědeckého bádání. Hodnotitelé by měli mít zkušenosti s výzkumem, inovační politikou a se spoluprací se soukromou sférou.

12. 2. 2019

Vědavýzkum.cz

Evropská unie doufá, že konečně našla tu správnou cestu, jak zpřístupnit data produkovaná evropskými výzkumníky. Cílem obrovského virtuální úložiště European Open Science Cloud (EOSC) je propojení elektronických zdrojů evropských výzkumných institucí a univerzitních knihoven prostřednictvím jediného portálu.

9. 2. 2019

Vědavýzkum.cz

Výpadek financování amerických vládních institucí přerušil také tisíce vědeckých studií; od zkoumání vzdálených galaxií až po miniaturní mikroby. Takzvaný shutdown trval od 22. prosince 2018 do 21. ledna 2019 a byl zatím nejdelší v historii USA. Také tisícům federálních vědců bylo nařízeno, aby zůstali doma a jejich dlouhotrvající experimenty byly přerušeny. Nyní se po měsíci vrátili do práce.

1. 2. 2019

Vědavýzkum.cz

Tři mezinárodní organizace zastupující evropské vědce vydaly společné stanovisko s konkrétními doporučeními pro implementaci otevřeného přístupu k vědeckým publikacím prostřednictvím takzvaného Plánu S.

31. 1. 2019

Vědavýzkum.cz

Jižní Korea si udržela první příčku v globálním inovačním žebříčku agentury Bloomberg pro rok 2019. Ten letos vyšel již posedmé. V těsném závěsu za Koreou se umístilo Německo. Česko si polepšilo z 28. na 25. místo.

30. 1. 2019

Vědavýzkum.cz

Ve dnech 14. a 15. března 2019 se ve Vídni uskuteční již pátý ročník konference International B2B Software Days věnované budoucnosti digitálního byznysu. Akce je určena firmám a vědecko-výzkumným institucím, které mají zájem o technologickou, výzkumnou a obchodní spolupráci.

30. 1. 2019

Velvyslanectví ČR v Rakousku

Evropská organizace pro jaderný výzkum (CERN) zveřejnila studii navrhovaného urychlovače Future Circular Collider (FCC), který by měl v budoucnu nahradit v současnosti provozovaný urychlovač LHC (Large Hadron Collider). Studie představuje různé možnosti jeho realizace, význam pro fyzikální výzkum a popisuje technologické výzvy, předpokládané náklady a harmonogram projektu.

27. 1. 2019

CESNET

Od 1. ledna 2019 převzalo štafetu evropského předsednictví Rumunsko. Největší výzvou v oblasti výzkumu a vývoje, které budou v čele Rady Evropské unie Rumuni čelit, je dojednávání finální podoby nového rámcového programu Horizon Europe. Ve světle domácích politických střetů ale rumunské předsednictví vyvolává napříč Evropou obavy.

22. 1. 2019

Vědavýzkum.cz

Crowdfunding, tedy hromadné financování, otevírá kreativním lidem doposud zavřené dveře. Jde de facto o sbírku, kdy lidé přispívají menší či větší částku na určitý projekt. V oblasti výzkumu a vývoje se crowdfunding daří využívat k zajištění financování projektů hlavně mladším vědcům. I v České republice obliba tohoto způsobu financování roste.

21. 1. 2019

Vědavýzkum.cz

Ve dnech 11. a 12. dubna 2019 se v Budapešti uskuteční již 5. ročník mezinárodní konference CEHEC – Central European Higher Education Cooperation. Bude se věnovat jak vysokému školství (řízení, financování, výuka), tak výzkumu a vývoji. Termín pro zasílání abstraktů příspěvků je 10. března 2019.

17. 1. 2019

Vědavýzkum.cz