facebooktwittergoogle
Nezávislé informace o vědě a výzkumu
facebooktwittergoogle
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Evropské vysoké školy postupně zavádějí vnitřní politiky a nástroje na podporu otevřené vědy. Zatímco přístup k vědeckým publikacím již systémově řeší nebo plánuje řešit drtivá většina institucí, v případě přístupu k otevřeným datům jsou aktivity výrazně vlažnější. Vyplývá to z nedávné studie k otevřenému publikování vydané Evropskou asociací univerzit.

15. 4. 2019

Vědavýzkum.cz

Měly by veřejné instituce podporovat spíše na cíl orientovaný výzkum nebo svobodné vědecké bádání? Mají daňoví poplatníci za své peníze nárok dostat od vědců řešení konkrétních problémů, které sužují dnešní dobu? Staré dilema znovu ožívá ve vyjednávání o podobě nového evropského rámcového programu Horizon Europe.

13. 4. 2019

Vědavýzkum.cz

V britském Manchesteru se ve dnech 14. – 16. května 2019 uskuteční EUREKA Global Innovation Summit. Na mezinárodní konferenci určené pro inovativní podniky, poskytovatele veřejné podpory, vědce i akademiky se sjede více než 1700 hostů z celého světa.

13. 4. 2019

Vědavýzkum.cz

Evropská komise (DG Trade) zahájila veřejnou konzultaci s cílem shromáždit informace od subjektů EU se zájmem o ochranu a prosazování práv duševního vlastnictví ve třetích zemích. Příspěvky ke konzultaci lze zasílat až do 26. května 2019.

11. 4. 2019

Úřad průmyslového vlastnictví

Slovinsko schválilo zřízení výzkumného centra umělé inteligence (AI) s oficiální podporou od UNESCO a plánuje přeměnit oddělení inteligentních systémů na Jožef Stefan Institute v Lublani na centrum zaměřené na správu a politiku v oblasti AI.

10. 4. 2019

Vědavýzkum.cz

Britská rada organizuje ve spolupráci s Německou akademickou výměnnou službou DAAD ve dnech 13. – 15. května 2019 v Berlíně další ročník konference Going Global. Letošní téma zní: Knowledge diplomacy and the digital world: does international tertiary education have a role?

10. 4. 2019

Vědavýzkum.cz

Komplikované a dramatické politické zvraty okolo brexitu vyvolávají nejistotu i ohledně zapojení Velké Británie v oblasti mezinárodní vědecké spolupráce. Zástupci Velké Británie nyní žádají, aby nový rámcový program Horizont Europe zůstal příznivý a otevřený i pro přidružené země.

9. 4. 2019

Vědavýzkum.cz

Společnost Times Higher Education vyhlásila výsledky nového žebříčku University Impact Ranking 2019, který se zaměřuje na cíle udržitelného rozvoje, jak je definuje Organizace spojených národů. Mezi českými školami se nejlépe umístily Česká zemědělská univerzita v Praze a Univerzita Palackého v Olomouci.

8. 4. 2019

Vědavýzkum.cz

Během pěti let fungování rámcového programu Evropské unie Horizont 2020 se do jeho projektů zapojilo na 4 700 účastníků ze 124 nečlenských zemí z celého světa a čerpali z něj více než 3 miliardy eur. Jaký je význam mezinárodní podpory ve VaV a které země s unijními státy spolupracují nejvíce?

6. 4. 2019

Vědavýzkum.cz

Přední evropská technická univerzita ETH Zürich se rozhodla změnit podobu doktorského studia. V důsledku kauzy šikany a nadměrného tlaku na doktorandy na oddělení astronomie zároveň univerzita ohlásila, že profesoři by měli být vybaveni také dobrými manažerskými schopnostmi. Připravuje pro ně vzdělávací kurz.

4. 4. 2019

Vědavýzkum.cz