Evropská rada pro inovace aktuálně propojuje dosavadní programy na podporu inovací v Evropě (SME Instrument, Fast Track to Innovation a částečně i iniciativu Future and Emerging Technologies), které implementovala do dvou nových programů – Accelerator a Pathfinder.
V aktuální výzvě programu Pathfinder, jehož cílem je podpora pokročilých inovativních technologií (což tematicky koreluje s dřívějším programem FET Open), podle zveřejněných výsledků získaly podporu hned čtyři české subjekty. Jedná se o České vysoké učení technické v Praze, AMIRES s.r.o., Vysokou školu báňskou – Technickou univerzitu Ostrava a firmu ELMARCO s.r.o. Celkem uspělo 53 projektů z celé Evropy, které si mezi sebou rozdělí částku 164 milionů eur. Výsledky výzvy naleznete zde.
Program Accelerator se zaměřuje na podporu začínajících a malých a středních podniků ve fázi vývoje a rozšiřování inovací až do stadia, kdy mohou přilákat soukromé investice. V aktuální výzvě uspěly dvě české firmy. Podnik Runecast Czech Republic uspěl s projektem na automatizaci znalostní analýzy pro zvýšení odolnosti, bezpečnosti a výkonnosti podnikových ICT systémů, a firma FUTTEC získala podporu na projekt rapidní a odolné asfaltové opravy. V rámci tohoto nástroje budou mít podniky přístup ke kombinovanému financování (granty a vlastní kapitál) až do výše 15 milionů eur. Celkem si podniky ze 17 zemí v této výzvě rozdělí 149 milionů eur. Výsledky výzvy naleznete zde.
Všechny výzvy Evropské rady pro inovace zatím běží v pilotním režimu. Naplno začne EIC fungovat od roku 2021 v rámci příštího rámcového programu EU pro výzkum a inovace Horizon Europe. Evropská komise v něm prozatím plánuje na rozpočet EIC vyčlenit deset miliard eur.
Autor: Vědavýzkum.cz (JT)
Zdroj: Evropská komise