Evropský parlament zvolil předsedu Panelu pro budoucnost vědy a techniky
Na konci října byl německý europoslanec Christian Ehler (EPP) znovuzvolen předsedou Panelu pro budoucnost vědy a techniky (STOA) Evropského parlamentu. Předseda a oba místopředsedové STOA jsou voleni na dva a půl roku, celkem se panel skládá z 27 europoslanců nominovaných 11 výbory Evropského parlamentu. V rámci své agendy koordinuje Panel STOA interdisciplinární výzkum a poskytuje vědecké poradenství v oblasti hodnocení technologií a vědeckého prognózování. Provádí také studie, organizuje semináře a hostí Evropské vědecko-mediální centrum (ESMH) pro vytváření sítí mezi Parlamentem, vědeckou komunitou a médii. Zvoleni byli zároveň také první a druhý místopředseda, zasedání nového Panelu je naplánováno na 27. listopadu.
Více informací je najdete v tiskové zprávě Evropského parlamentu.
EIC přijala nový pracovní program pro rok 2025
Evropská rada pro inovace (EIC) podpoří v roce 2025 evropský výzkum deep tech technologií a začínající podniky s vysokým potenciálem částkou 1,4 miliardy eur. Pracovní program EIC na rok 2025 tak představuje oproti letošnímu roku navýšení o téměř 200 milionů eur. Kromě většího rozpočtu přináší pracovní program několik dalších změn. Klíčovým doplněním je pak EIC Strategic Technologies for Europe Platform (STEP) Scale-up výzva, která nabídne rychle rostoucím firmám ve strategických oblastech možnost získat až 300 milionů eur.
Více informací najdete na webu EIC.
Staňte se členem platformy IAM-I, která povede partnerství IAM4EU pro pokročilé materiály
Partnerství si klade za cíl do roku 2035 urychlit vývoj udržitelných pokročilých materiálů splňujících náročné požadavky oběhové ekonomiky a technologických inovací, a podpořit jejich integraci na trh. IAM-I je nově vznikající evropská nezisková asociace, která partnerství povede. Klíčové aktivity platformy budou vytvoření strategické výzkumné agendy, podpora spolupráce s institucemi EU a prosazování pokročilých materiálů jako řešení pro společenské a environmentální výzvy Evropy. Členství přináší výhody, jako je možnost ovlivnit výzkumné priority nebo rozšíření profesní sítě napříč hodnotovým řetězcem materiálů.
Více informací k členským příspěvkům a tomu, jak se stát členem, najdete na stránkách IAM-I.
Evropský parlament inicioval nové studie dopadu iniciativ v oblasti dovedností
Na popud Výboru pro zaměstnanost a sociální věci Evropského parlamentu vznikla studie poskytující přehled různých iniciativ EU v oblasti rozvoje dovedností. Studie analyzuje současnou situaci, identifikuje budoucí trendy a nabízí doporučení pro maximalizaci dopadu relevantních iniciativ. Důležitými tématy jsou rozvoj dovedností, řešení nedostatku kvalifikovaných pracovníků, nesoulad mezi dovednostmi absolventů a požadavky zaměstnavatelů a další důležité aspekty. Studie taktéž zohledňuje změny na trhu práce spojené s digitální a ekologickou transformací. Mezi zmíněné iniciativy patří například program Erasmus+, který zahrnuje Aliance pro inovace a Centra excelence odborného vzdělávání.
Celou zprávu najdete na webu Evropského parlamentu.
Probíhají slyšení s kandidáty a kandidátkami na pozice eurokomisařů
Ve dnech 4.–12. listopadu probíhají v Evropském parlamentu slyšení se všemi nově nominovanými kandidáty na pozice eurokomisařů a eurokomisařek. Pro oblast vzdělávání, mládeže a sportu budou důležitá především slyšení Rumunky Roxany Minzatu (kandidátky na pozici místopředsedkyně Komise pro oblast „People, Skills and Preparedness” zahrnující i vzdělávání), které se bude konat 12. listopadu a slyšení Malťana Glena Micallefa (kandidáta na pozici eurokomisaře pro oblast „Intergenerational Fairness, Youth, Culture and Sport”), které se uskuteční 4. listopadu. Pro oblast výzkumu je zásadní slyšení Bulharky Ekateriny Zaharievy (kandidátky na pozici eurokomisařky pro oblast „Startups, Research and Innovation”), které proběhne 5. listopadu.
Více informací najdete na webu Evropského parlamentu.
Zdroj: CZELO
CZELO přináší aktuální informace o dění v oblasti evropského vzdělávání a výzkumu, poskytuje informační a poradenské služby výzkumným a vzdělávacím institucím v ČR a podporuje je v pořádání pracovních jednání, workshopů, seminářů či konferencí a při dalších činnostech v Bruselu.
Česká styčná kancelář pro vzdělávání a výzkum v Bruselu – CZELO (Czech Liaison Office for Education and Research in Brussels) navazuje na činnost České styčné kanceláře pro výzkum, vývoj a inovace. Činnost kanceláře CZELO je od roku 2021 zajišťována Domem zahraniční spolupráce, díky čemuž se její dosavadní působnost v oblasti výzkumu rozšířila i o oblast vzdělávání.