facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Mobilní aplikaci jsem vymýšlel už při studiu, říká psychiatr věnující se duševnímu zdraví maminek

4. 10. 2021
Mobilní aplikaci jsem vymýšlel už při studiu, říká psychiatr věnující se duševnímu zdraví maminek

Psychické potíže maminek nemají ve společnosti velkou pozornost. Doktor Antonín Šebela se těmto maminkám věnuje a vytvořil pro ně díky podpoře Technologické agentury ČR z programu ÉTA mobilní aplikaci Kogito, která pomůže v uvolnění stresu a zlepšení nálady.

Šebela

Antonín pracuje jako psychiatr v ambulanci pro těhotné a maminky po porodu v Národním ústavu duševního zdraví. „Naše klinika je jediná svého druhu v Čechách,“ říká Antonín, který se stal lékařem jenom díky tomu, že poslechl svého učitele hudby a místo dráhy profesionálního muzikanta šel na medicínu.

„Ani po světě neexistuje mnoho aplikací věnující se duševnímu zdraví maminek. Přitom je to cílová skupina, pro kterou to funguje úplně nejlíp. Tyto ženy se dostávají kvůli péči o dítě do sociální izolace, která neprospívá psychické pohodě. Navíc se situace zhoršuje i kvůli pandemii covid-19, protože ženy jsou s dětmi stále více zavřené doma. Naše aplikace je pro ně šitá přímo na míru. Je to nenáročné, například pokud dítě usne, je možné pustit si relaxační přednášku do sluchátek,“ vypráví Šebela s tím, že běžná čekací doba na psychiatra nebo psychologa může být i tři měsíce.

„Ve svojí praxi jsem přišel na to, že na duševní zdraví dětí mají často zásadní vliv rodiče. Děti nejsou v depresi z ničeho nic, je to komunikací v rodině, proto jsem se posunul od dětské psychiatrie k té dospělé. Ale na několika zahraničních kurzech jsem potkal psychiatry zabývající se duševním zdravím rodičů v době, kdy čekají dítě nebo kdy jsou čerstvými rodiči. A najednou mi začalo všechno dávat smysl, že moje místo je v péči o maminky. Je to nejlepší forma prevence. Mohu vyřešit problém dřív, než by mohl přerůst v něco závažnějšího,“ rekapituluje Šebela, který si myslí, že psychiatrická péče pro maminky zatím není v České republice systematická.

kogito 1

Název aplikace je odvozen od latinského cogito, tedy myslím. Mobilní aplikace Kogito je postavená hlavně na práci s myšlenkami. Tato forma terapie (kognitivně-behaviorální) se praktikuje pro léčbu duševních poruch s úspěchem desítky let.

Na vývoji Kogito pracuje od počátku skupina lidí z různých odvětví. Terapeutický obsah dělají psychiatři a psychoterapeuti z Národního ústavu duševního zdraví. A pak je zde část založená na zkušenostech peer konzultantek ze spolku Úsměv mámy, kde se soustředí na pomoc ženám s psychickými potížemi v mateřství. Peer konzultantky předávají svoje zkušenosti s duševní nepohodou. Tento přístup si u lidí získává velkou důvěru, protože někdo jiný přesně chápe, jak se druhý cítí. Pozadu nezůstává ani péče o well-being. Relaxacím je tam věnován celý blok a dbá se na to, aby to bylo pro uživatelku co nejpříjemnější zážitek.

kogito 2

Tato self-help aplikace sleduje změny nálady a žena tak může sledovat zlepšení svého stavu v čase. „Pro nás je důležité, aby žena viděla svoje pokroky, ale není to primárně typ aplikace, do níž by měli přístup terapeuti nebo psychiatři. My chceme, aby to mohlo používat co nejvíce lidí a nemuseli čekat na nějakého odborníka, než na ně přijde řada. Chceme vlastně preventivně předejít, aby se stav zhoršil třeba do úzkostné poruchy."

A nebude to jenom aplikace, kterou někdo zadá externí firmě a dostane hotový produkt. Od začátku na projektu spolupracují špičkoví vývojáři z komerčních studií Martin Krupauer z WeBetter a Ondřej Žáček z Mountain Lift. „Jsme moc pyšní, že se k nám přidali a myslím, že oni také. Už na prvních sezeních řekli, že konečně mohou pracovat na něčem, co má smysl, co není klasická reklamní záležitost,“ směje se Antonín.

Unikátnost aplikace je také v tom, že bude mít vyhodnocení, zda funguje. Antonín rozjíždí v červenci kontrolovanou studii. Spousta aplikací, co vzniká není systematických. „Všechny jsou dělané spíše na jednorázové uvolnění. V některých jsou útržky z psychoterapie, někde jsou kontakty, kam se obrátit. Pokud bude uživatelka na sobě chtít pracovat i v budoucnu technikou postavenou na vědeckých základech, měla by si zdarma stáhnout naše Kogito,“ uzavírá Antonín.

 

Autor: Vědavýzkum.cz (ED)

Foto: Kogito