Vědavýzkum.cz a Věda fotogenická
Každý týden nová fotografie ze soutěže Věda fotogenická, kterou pořádá Akademie věd ČR.
Autorem dříve publikovaných ilustrací je František Mizera.
Myší osteoblastové buňky si toho dnes potřebují hodně říct
Vosí královna nasnímaná na fluorescenčním mikroskopu Zeiss Lightsheet Z.1. Díky přirozené autofluorescenci chitinu; který je hlavní složkou kutikuly hmyzu; lze tyto členovce zajímavě zobrazit i v jiné podobě na fluorescenčních mikroskopech. Zdroj: Věda fotogenická 2023, Akademie věd ČR.
Řez myší stoličkou. Snímek zobrazující detailní vnitřní stavbu myší stoličky. Tento histologický řez detailně zobrazuje vláknitou mikrostrukturu dentinových tubulů a dalších mikroskopických prvků zubů. Snímky jako tento, jsou klíčové pro pochopení vývoje zubů a k výzkumu funkcí jejich jednotlivých součástí. Zdroj: CEITEC
Detail pestíku s tyčinkami květu ibišku čínského. Zdroj: Věda fotogenická 2023, Akademie věd ČR.
Pylové zrno sedmikrásky je malé, kulovité až oválné struktury, která je klíčovou částí reprodukčního procesu této rostliny. Při pohledu pod mikroskopem je povrch pylového zrna často ornamentálně strukturovaný, což může zahrnovat různé výstupky, hřebínky nebo ostny. Tato struktura je přizpůsobena specifickému způsobu opylování rostliny. Zdroj: CEITEC
Buněčná továrna na energii. Mitochondrie jsou buněčné organely, kde probíhá Krebsův neboli citrátový cyklus, během kterého vzniká adenosintrifosfát – ATP. ATP pak buňka používá jako zdroj energie pro buněčné procesy. Mitochondrie jsou značeny červeně, aktinová filamenta jsou zelená a buněčné jádro svítí modře. Zdroj: CEITEC
Obraz sluneční koróny pořízený 8. 4. 2024 v USA, ve státě Arkansas nedaleko města Sims. Malý oranžový objekt v levé části obrázku je kometa SOHO 5008, která za několik málo hodin zanikla v blízkosti Slunce. Solar Wind Sherpas, Fakulta strojního inženýrství VUT v Brně.
Kolorovaný snímek chromozomu v nativním stavu získaný pomocí nově vyvinuté pokročilé environmentální rastrovací elektronové mikroskopie, zdroj: ÚPT AV ČR. Na publikaci se podíleli autoři: Vilém Neděla, Eva Tihlaříková, Petr Cápal a Jaroslav Doležel.
Mikrostruktura kovového materiálu po deformaci za vysoké teploty. Snímek pořízen metodou EBSD (Electron Back-Scatter Diffraction) a přeprocesován na GND (Geometrically Necessary Dislocations).
Sopečná krása lávové fontány doprovázející vznik sopečného kuželu vulkánu Meradalir. Obdobné fontány jsou charakteristickým rysem havajského typu erupcí. Snímek byl pořízen v průběhu vulkanologické expedice na Island v srpnu 2022.