Vědavýzkum.cz a Věda fotogenická
Každý týden nová fotografie ze soutěže Věda fotogenická, kterou pořádá Akademie věd ČR.
Autorem dříve publikovaných ilustrací je František Mizera.
Zrození karet na Karibské pláži Kostariky.
Struktura křemeného skla obrobeného pikosekundovým laserem PERLA po leptání.
Při výzkumu hnízdního parazitismu na Mutěnických rybnících chytáme a kroužkujeme především kukačky obecné (Cuculus canorus) a jejich hostitele rákosníky (Acrocephalus spp.). Často nám ale v síti skončí i jiné ptačí druhy. Jedním z nich je ledňáček říční (Alcedo atthis); který se; položený na dlani; vyznačuje nebývale klidným chováním. Jedná se o přirozený stav paralýzy; kterému se odborně říká tonická imobilita (laicky také zvířecí psychóza); do níž se některé druhy zvířat dostávají; např. i kur domácí (Gallus gallus f. domestica). Funkce tohoto chování není vždy zcela jasná; nejčastějším vysvětlením je obrana proti predátorům; kteří jsou náhlou změnou chování kořisti natolik překvapeni; že na ni přestanou útočit.
Přelomený vzorek z oceli po zatížení několika miliony cyklů s fází pomalého šíření trhliny; jejího zaseknutí vlivem vzniku oxidů železa a opětovného šíření.
Mravenci; kteří patří mezi nejběžnější predátory v tropických ekosystémech; v nich zajišťují důležité ekosystémové procesy. Tato fotografie je toho dokonalým příkladem: malý druh mravence; jenž žije v listovém opadu (Pristomyrmex quadridens); vláčí pryč druh drtníku (Xyleborus perforans); tamního škůdce plodin.
Panožky housenky martináče pajasanového; Samia cynthia.
Detail hedvábného kokonu housenky martináče; Hyalophora cecropia; s krystaly šťavelanu vápenatého.
Květ orchideje Renanthera monachica jako by toužil po objemutí.
Pěstování biomasy v probublávaných kolonách ve vodní lázni. Tolypothrix tenuis (cyanobacteria).
"V kapkách na čelním skle auta je vidět obraz dalších kapek po několika úplných odrazech od vnitřních povrchů skla"