facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Kam s doktorandy?

30. 10. 2017
Kam s doktorandy?

Podle nového šetření časopisu Nature provedeného mezi doktorandy by většina z nich ráda získala zaměstnání v akademické sféře. Skutečnost tomu ale příliš nenasvědčuje. Je to jen o málo víc pravděpodobné než stát se profesionálním fotbalistou, píše časopis.

Nature provedl šetření mezi 5700 doktorandy. Kromě představ o budoucí kariéře se věnovalo také duševnímu zdraví nebo spokojenosti s dizertací. Celkem 75 % respondentů odpovědělo, že by rádi získali pozici v akademické sféře. Téměř 52 % doktorandů by v akademickém prostředí pracovalo ze všeho nejraději. Časopis ale upozorňuje, že budou s vysokou pravděpodobností čelit zklamání. Ve Velké Británii získají stabilní akademickou pozici tři až čtyři doktorandi ze sta, ve Spojených státech je toto číslo jen o málo vyšší. Většinu z těchto pozic pak budou tvořit krátkodobé smlouvy spojené s velkou existenční nejistotou.

Podle časopisu je na čase otevřít otázku, jaké mají doktorandi kariérní příležitosti mimo akademickou sféru. Zdá se to totiž být značně opomíjené téma. Podle průzkumu až jedna třetina dotazovaných nedostala od svého vedoucího užitečnou radu, jak se umístit na pracovním trhu mimo akademické prostředí. Časopis proto apeluje na vedoucí dizertačních prací, aby byli schopni vést podobnou konverzaci a svým studentům realisticky pomoci. Zvlášť za okolností, kdy nemalé procento z nich věří, že se jim v budoucnu povede nastartovat úspěšnou akademickou kariéru.

Další zásadní oblastí, kterou se průzkum zabýval, bylo duševní zdraví doktorandů. Podle jiné studie téměř 12 % doktorandů někdy vyhledalo pomoc kvůli úzkosti či depresi spojené s doktorským studiem. Počet studentů doktorského programu, kteří depresí či úzkostí trpí, bude ale pravděpodobně mnohem vyšší. Časopis za hlavní příčiny označuje právě stres z velkého pracovního vytížení a nejistotu ohledně budoucí kariérní dráhy. I proto je optimistickým překvapením, že i přes značně nejistý kariérní benefit, vyjádřilo téměř 80 % procent dotazovaných spokojenost se svým studiem.

 

Přečtěte si zajímavou diskuzi mezi doktorandy a zástupci akademické sféry, která se k tématu rozpoutala na našem facebookovém profilu.

 

Autor: Vědavýzkum.cz (JT)

Zdroj: Nature.com (1,2)