facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Vláda se pustila do psaní strategií, na řadě je umělá inteligence

30. 1. 2019
Vláda se pustila do psaní strategií, na řadě je umělá inteligence

Vláda na svém jednání v pondělí 28. února 2019 vzala na vědomí studii Výzkum potenciálu rozvoje umělé inteligence v ČR. Z ní vyplývá, že Česko disponuje špičkovým výzkumem v oblasti umělé inteligence a velkým potenciálem jejího rozvoje. Pod vedením ministryně průmyslu a obchodu by do konce dubna letošního roku měla vzniknout národní strategie pro tuto oblast.

Studie, kterou si úřad vlády spolu s Technologickou agenturou ČR nechal zpracovat, byla zveřejněna na konci minulého roku. Autorský kolektiv byl složen z významných odborníků z Technologického centra AV ČR, Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze a Ústavu státu a práva AV ČR.

V závěrech studie se uvádí, že Česko „patří mezi země s největším očekávaným dopadem automatizace a technologií využívajících AI, a to zejména v oblastech jako je výroba, maloobchod, velkoobchod, zdravotnictví a sociální služby, výuka a stavebnictví.“ Riziko nahrazení se má dotknout především profesí se střední úrovní kvalifikace a s vysokým podílem rutinních činností.

Česká republika ale nemá podle autorů studie pro zavádění technologií umělé inteligence (AI) příliš dobré výchozí podmínky: „Většina domácích firem se nachází na konci hodnotových řetězců nebo je pod zahraniční kontrolou, a lze tedy předpokládat, že kontrolu nad zaváděním inovací budou mít zahraniční centrály,“ píše se mimo jiné v souhrnné zprávě. Klíčovou podmínkou úspěšného rozvoje umělé inteligence je i rozvoj regulatorního rámce. V souvislosti s vývojem a využíváním AI navíc dochází ke vzniku nových etických otázek.

I proto na pondělním jednání vláda uložila ministryni průmyslu a obchodu, aby do konce dubna předložila ve spolupráci s ostatními rezorty národní strategii pro umělou inteligenci v ČR. Ta má vycházet i z dalších vládních dokumentů – z programu Digitální Česko i nově schválené inovační strategie Česká republika: země pro budoucnost – a stát se klíčovým strategickým dokumentem, který podpoří rozvoj umělé inteligence v ČR a vyšle signál partnerům na mezinárodní úrovni.

Na tom, že je umělá inteligence klíčovým nástrojem pro rozvoj českého byznysu, se nedávno shodli i zástupci Svazu průmyslu a dopravy, kteří s Úřadem vlády a Ministerstvem průmyslu a obchodu uzavřeli memorandum o spolupráci v této oblasti.

Požadavek na vytvoření národní strategie pro oblast umělé inteligence přichází z Evropské unie, která by měla v příštím desetiletí na její rozvoj vyčlenit až 20 miliard eur ročně. Cílem je, aby se Evropa zařadila jako lídr v oblasti umělé inteligence po bok Spojených států a Číny.

 

Autor: Vědavýzkum.cz (JS)