Studie, kterou si úřad vlády spolu s Technologickou agenturou ČR nechal zpracovat, byla zveřejněna na konci minulého roku. Autorský kolektiv byl složen z významných odborníků z Technologického centra AV ČR, Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze a Ústavu státu a práva AV ČR.
V závěrech studie se uvádí, že Česko „patří mezi země s největším očekávaným dopadem automatizace a technologií využívajících AI, a to zejména v oblastech jako je výroba, maloobchod, velkoobchod, zdravotnictví a sociální služby, výuka a stavebnictví.“ Riziko nahrazení se má dotknout především profesí se střední úrovní kvalifikace a s vysokým podílem rutinních činností.
Česká republika ale nemá podle autorů studie pro zavádění technologií umělé inteligence (AI) příliš dobré výchozí podmínky: „Většina domácích firem se nachází na konci hodnotových řetězců nebo je pod zahraniční kontrolou, a lze tedy předpokládat, že kontrolu nad zaváděním inovací budou mít zahraniční centrály,“ píše se mimo jiné v souhrnné zprávě. Klíčovou podmínkou úspěšného rozvoje umělé inteligence je i rozvoj regulatorního rámce. V souvislosti s vývojem a využíváním AI navíc dochází ke vzniku nových etických otázek.
I proto na pondělním jednání vláda uložila ministryni průmyslu a obchodu, aby do konce dubna předložila ve spolupráci s ostatními rezorty národní strategii pro umělou inteligenci v ČR. Ta má vycházet i z dalších vládních dokumentů – z programu Digitální Česko i nově schválené inovační strategie Česká republika: země pro budoucnost – a stát se klíčovým strategickým dokumentem, který podpoří rozvoj umělé inteligence v ČR a vyšle signál partnerům na mezinárodní úrovni.
Na tom, že je umělá inteligence klíčovým nástrojem pro rozvoj českého byznysu, se nedávno shodli i zástupci Svazu průmyslu a dopravy, kteří s Úřadem vlády a Ministerstvem průmyslu a obchodu uzavřeli memorandum o spolupráci v této oblasti.
Požadavek na vytvoření národní strategie pro oblast umělé inteligence přichází z Evropské unie, která by měla v příštím desetiletí na její rozvoj vyčlenit až 20 miliard eur ročně. Cílem je, aby se Evropa zařadila jako lídr v oblasti umělé inteligence po bok Spojených států a Číny.
Autor: Vědavýzkum.cz (JS)