Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Podcasty 

 

Národní centrum Průmyslu 4.0, které od roku 2021 podporuje činnost portálu Vědavýzkum.cz, se stalo také partnerem naší nejnovější rubriky Podcasty. V této rubrice si můžete poslechnout podcasty o nejnovějším dění ze světa české vědy, výzkumu, inovací či vysokého školství.

NCP

Národní centrum Průmyslu 4.0 je otevřenou akademicko-průmyslovou platformou propojující přední nositele inovací z řad soukromého i veřejného sektoru „Centrum má nyní přes 50 partnerů z různých oblastí. Spojujeme téměř všechny české technické vysoké školy, dále průmyslové firmy, výrobce technologií pro Průmysl 4.0, integrátory a také instituce, které se touto problematikou zabývají. Celé toto uskupení vytváří unikátní prostředí pro rozvoj Průmyslu 4.0, neboť v sobě zahrnuje technologie, vzdělávání, podporu rozvoje testbedů i osvětu,“ vysvětlil v rozhovoru Jaroslav Lískovec, který od roku 2018 stojí v čele Národní centrum Průmyslu 4.0. To je partnerem portálu Vědavýzkum.cz už od začátku roku 2021.

Hlavním cílem národního centra je přispět k zavádění principů Průmyslu 4.0 v České republice, obzvláště do malých a středních podniků, a šířit osvětu o konceptu Průmyslu 4.0 a poskytovat informace o technologických řešeních a dopadu technologického pokroku na společnost.

„Za posledních sto let prodělalo lidstvo obrovský rozvoj. Jedním z důvodů, proč se tak stalo, byla průmyslová revoluce. Skutečný skok přišel až ve chvíli, kdy člověk získal více volného času na úkor manuální práce. Najednou měl čas být kreativní, a tak začal rozvíjet nápady, vymýšlet nové výrobky a služby. Stejně tak je tomu i dneska. Umělá inteligence může lidstvo ohromně posunout,“ vysvětluje Jaroslav Lískovec novou společenskou situaci, ve které se nacházíme.

„Zavádění Průmyslu 4.0 je časově, investičně i logisticky náročný projekt. Neočekáváme, že za deset let budou všechny firmy plně digitalizované, ale bylo by dobré, aby zde prvky Průmyslu 4.0 zdomácněly a aby už všechny firmy věděly, o čem se mluví,“ domnívá se Lískovec. Celý rozhovor s Jaroslavem Lískovcem s redakcí Vědavýzkum.cz si můžete přečíst zde.

Letošní úspěchy

Letos se do ekosystému Národního centra průmyslu 4.0. zařadilo nově vzniklé Národní centrum Stavebnictví 4.0, které má přímo i nepřímo podporovat účast v národních i mezinárodních projektech posilujících výzkumné, vývojové a inovační interakce mezi akademickými a průmyslovými partnerskými subjekty v oblasti stavebnictví. Šířit má také povědomí o koncepci Stavebnictví 4.0, což je zcela nová praxe, která do stavebnictví zavádí digitalizaci, automatizaci a udržitelné environmetální chování.

Aktuálně se Národnímu centru průmyslu 4.0 podařilo vstoupit jako vůbec první české organizaci do asociace Gaia-X. Tato asociace představuje novou generaci datové infrastruktury. Je to otevřený, transparentní a bezpečný digitální ekosystém, který zpřístupňuje a sdílí data a služby v důvěryhodném prostředí. Připojením Národního centra průmyslu 4.0 do ekosystému získají české společnosti přístup ke službám Gaia-X a mohou tak využívat řadu výhod, které vyplývají z přístupu na suverénní cloudové prostředí – ať už jde o bezpečného ukládání dat, diverzifikaci míry závislosti na neevropských provozovatelích či vytvoření propojeného systému lokálních provozovatelů cloudových služeb.

Podcasty o inovacích a lidech, kteří je tvoří

Národní centrum průmyslu 4.0 také připravuje pravidelný podcast s názvem Inovacast, ve kterém nejrůznější hosté z českého průmyslu průmyslu hovoří o inovacích, svém pohledu na dění v oboru a budoucnosti českého průmyslu.

Mezi hosty dosud byli například Vladimír Mařík, Eduard Palíšek nebo Petr Vostrý a Jitka Řeháková z České spořitelny. Následovali také Daria Hvížďalová, spoluzakladatelka technologického startupu Mainware, sinoložka a vědkyně, Luboš Lukasík z představenstva společnosti T-Mobile, Josef Kotrba, chairman české pobočky Deloitte nebo Jiří Bavor z firmy ATOS. Určitě si poslechněte rozhovor s Jakubem a Milanem Málkovými o jejich snaze změnit svět oceli. O výzvách v oblasti rozvoje lidských zdrojů hovoří Radka Šušková a o 3D tisku diskutoval Ondřej Štefek. Nové díly vychází vždy každou středu.

Podcasty o vědě, výzkumu, technologiích, inovacích a vysokém školství

V naší nové rubrice PODCASTY se tak kromě Inovacastu můžete setkat také se sérií Akademie věd ČR s názvem Věda na dosah nebo s podcasty z dílny ELI Beamlines. Od VUT v Brně si můžete poslechnout podcast s názvem Technicky vzato. Masarykova univerzita zase produkuje pravidelný Science slam MUNI. Ze Zlína pochází podcast UTButebe. V něm si dozvíte zajímavosti ze života Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.

Podcast Jedničky a nuly připravuje Fakulta informačních technologií Českého vysokého učení technického v Praze s cílem přiblížit nejnovější informační technologie široké veřejnosti. CarbonCast zase přináší informace o životě na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze. Nezaostávají však ani sociálně-vědní nebo humanitní obory. Z dílny Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy pochází podcast De Facto a na Filozofické fakultě pravidelně vytvářejí sérii Balast. Za poslech určitě stojí také Open Science Podcast, které na nejstarší české univerzitě vytváří tamější Centrum pro podporu open science. V nové rubrice najdete podcastů a podcastových sérií více a další stále přibývají.

 

Autor: Vědavýzkum.cz

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: Vědavýzkum.cz
Kategorie: Z redakce