Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Podcasty 

 

Jak jsme slíbili, připravili jsme novou rubriku podcasty, ve které si můžete pustit mluvené slovo věnované oblasti vědy, výzkumu, vývoji, inovacím, technice či vysokému školství.

dan farrell FnR2U1lXsBQ unsplash

Do nové rubriky se budeme snažit postupně přidávat všechny podcasty, které se alespoň vzdáleně dotýkají vědy a přiblížení vědeckých témat veřejnosti. Kromě přímého poslechu slouží tato nová rubrika jako rozcestník – vždy na konci stránky jsou podcasty seřazeny. U každého podcastu najdete odkaz na web, platformu Spotify a jednotlivé epizody. Při kliknutí na epizodu si můžete přímo v článku příslušný podcast poslechnout. Současně jsme v pravém sloupci našeho portálu umístili nový červený rámeček, ve kterém najdete šest aktuálních podcastů, které budeme vybírat z různých zdrojů. Vybrané podcasty budou také součástí našeho pravidelného úterního Zpravodaje.

V tuto chvíli je dispozici první desítka podcastů, v průběhu dalších týdnů budeme přidávat další. Vybrali jsme například podcastovou sérii Akademie věd ČR s názvem Věda na dosah, která funguje už od jara 2020. Podcast zahrnuje rozhovory a reportáže s vědci a vědkyněmi AV ČR a zrodil se z původního konceptu vzniklého v začátcích pandemie covidu-19 pod značkou Věda na doma. V letošním roce se dle autorů můžeme těšit na novou sérii. Z pracovišť Akademie věd jsme přidali také břežanské ELI Beamlines. Jejich podcast je povídáním s vědci nejen o vědě.

Pozadu nezůstávají ani jednotlivé vysoké školy a jejich fakulty. Můžete si poslechnout podcast od VUT v Brně s názvem Technicky vzato. Podcastem provází Tereza Kadrnožková z tiskového oddělení VUT, dříve vědecká redaktorka Českého rozhlasu. V Brně se přesuneme na Masarykovu univerzitu, která produkuje Science slam MUNI. Cílem moderátora Petra Holíka, který si zve k mikrofonu profesionální vědce, je srozumitelně a otevřeně předávat nadšení pro vědu a výzkum. Z moravské dílny pochází zlínský příspěvek – podcast UTButebe. V něm si poslechnete zajímavosti ze života Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.

Dále se přesuneme na pražské techniky. Národní centrum průmyslu 4.0 má svůj Inovacast z oblasti inovací, technologií a průmyslu. Jedničky a nuly spustila Fakulta informačních technologií Českého vysokého učení technického v Praze s cílem přiblížit nejnovější informační technologie široké veřejnosti. CarbonCast vám přináší informace z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze – hosty jsou akademici, zaměstnanci, studenti a absolventi VŠCHT.

Z humanitních a sociálně vědních oblastí jsme zatím zařadili podcasty, které vznikají na půdě univerzity Karlovy. De Facto pochází z dílny Fakulty sociálních věd a na Filozofické fakultě připravují Balast. Univerzitní Centrum pro podporu open science stojí za Open Science Podcast.

Z další podcastů jsme stačili zařadit Místo problémů, což je netradiční podcast o přemýšlení, řešení problémů a netradičních úhlech pohledu. A také Podcast číslo 8, který se věnuje vědě a médiím.

Budeme se snažit, abychom na náš web umístili všechny podcasty, které se pro čtenáře portálu zdají zajímavé, užitečné či inspirativní. Pakliže víte o zajímavém podcastu, či váš podcast bude v průběhu několika týdnů nadále chybět, tak nás prosím kontaktujte na adrese redakce@vedavyzkum.cz.

 

Tým redakce Vědavýzkum.cz

 

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: Vědavýzkum.cz
Kategorie: Z redakce