facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Archiv článků

Archiv článků

Podřazené kategorie

Politika výzkumu a vývoje

Politika výzkumu a vývoje

události, strategie, analýzy, statistiky, srovnání a přehledy

Zobrazit položky...
Duševní vlastnictví

Duševní vlastnictví

ochrana duševního vlastnictví, autorské právo, průmyslové právo

Zobrazit položky...
Granty a dotace

Granty a dotace

programy podpory VaV, domácí, zahraniční zdroje a stipendia

Zobrazit položky...
Transfer znalostí a spolupráce

Transfer znalostí a spolupráce

příklady úspěšného transferu, spolupráce mezi výzkumem a aplikační sférou

Zobrazit položky...
Inovace a technologie

Inovace a technologie

inovace, start-upy, venture kapitál, technologický rozvoj

Zobrazit položky...
Akce

Akce

semináře, konference, workshopy a soutěže

Zobrazit položky...
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Zobrazit položky...
Z domova

Z domova

ostatní zajímavosti z domova, výzkumná centra, vysoké školství

Zobrazit položky...
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Zobrazit položky...

Předmětem zkoumání Julie Dobrovolné je stres. Podle lékařky a profesorky centra RECETOX by nemělo být na stres pohlíženo negativně, jedná se o přirozenou reakci lidského těla. Členka výzkumné skupiny Julie Dobrovolné, vědkyně Lucie Ráčková, se stresem zabývala dokonce i na vzdálené Antarktidě, kde sbírala data pro další bádání vědecké skupiny.

13. 3. 2022

Masarykova univerzita

Vědci z FIT ČVUT ve spolupráci s VUT v Brně a sdružením CESNET zkoumají nové způsoby monitorování šifrovaných dat ve vysokorychlostních počítačových sítích bez nutnosti jejich dešifrování a narušení soukromí uživatelů čtením jejich dat na koncových zařízeních, a to v rámci projektu „Analýza šifrovaného provozu pomocí síťových toků“ podpořeného Ministerstvem vnitra ČR.

13. 3. 2022

České vysoké učení technické v Praze

Ve dnech 25. - 27. července 2022 se v Karlsruhe, SRN bude konat již pátá ze série konferencí věnovaných hodnocení vlivu technologií na člověka a společnost. Tradici zahájila konference v Praze (2013), v roce 2015 následoval Berlín a v roce 2017 Cork, zatím naposledy se TA komunita sešla v roce 2019 v Bratislavě.

13. 3. 2022

Technologické centrum AV ČR

Letošní Noc vědců se uskuteční 30. září 2022 v kontaktní i online podobě. Stejně jako v minulých letech, i letos se k události plné vědy a poznání připojí školy a vědecká pracoviště napříč celou Českou republikou. Tématem aktuálního ročníku je věda všemi smysly.

13. 3. 2022

Noc vědců

Jak vzniká bolest? Co může fyzika prozradit o mozku? Jaké jsou nejnovější terapie neurodegenerativních onemocnění? V pondělí 14. března začíná festival Týden mozku. Nabídne nejen poutavé přednášky, besedy, workshopy, filmy, ale také tipy na trénink mozku nebo výstavy. Většina programu se uskuteční online, některé akce je však možné navštívit také prezenčně. Poprvé v historii festivalu bude jedna z přednášek hlavního cyklu simultánně tlumočena do znakového jazyka. Účast na festivalu je tradičně zdarma.

13. 3. 2022

Akademie věd ČR

„Inovace se nedají plánovat. Prostě někoho napadne a něco se stane,“ říká Jiří Bavor v dalším díle Inovacastu. A dodává, že stát nemůže mít strategické plány pro inovace, ale měl by mít vizi toho, kam by se měl ubírat.

12. 3. 2022

https://open.spotify.com/embed/episode/5zWaSvLanaCeKj43rvxBd6

Zákonitosti mechaniky jsou stejné, ať se jedná o kov nebo o lidské tělo. Staví na tom celý obor zvaný biomechanika, který uchvátil i čerstvou doktorandku Annu Hrubanovou. Na strojní fakultu VUT šla už s vidinou vysněného oboru a letos získala cenu Brno Ph.D. Talent pro mladé výzkumníky. Díky stipendiu se bude moci soustředit na svůj výzkum tepen postižených aterosklerózou.

12. 3. 2022

Vysoké učení technické v Brně

Ačkoli matematika na žebříčku popularity obvykle neboduje, setkáváme se s ní denně. I tam, kde bychom to nečekali – třeba u stavebních strojů. S jakými praktickými problémy mohou matematici pomoci?

12. 3. 2022

Akademie věd ČR

Chcete vědět, jak můžete podnikat na Masarykově univerzitě a vybudovat spin-off společnost? Poslechněte si 26. dubna 2022 panelovou diskuzi několika zástupců těchto úspěšných společností. Zjistíte, jaká byla jejich cesta od vzniku nápadu až po založení podnikání. Těšte se také na užitečné tipy.

12. 3. 2022

Masarykova univerzita

Zajímají vás best practicies vědců, kteří posunují své poznatky do praxe? Přijďte 26. dubna 2022 na konferenci, kde se řešitelé z Masarykovy univerzity podělí o své zkušenosti s Proof of Concept projekty – jak tyto projekty ovlivnily jejich další vědecké směřování, jak byly využity přidělené prostředky nebo co se s dosaženými poznatky následně stalo.

12. 3. 2022

Masarykova univerzita