V knize najdete nejen informace a fotografie o původních planých rostlinách v České republice, ale i o těch, které pravidelně zplaňují do přírody. Z pěstovaných rostlin budou do atlasu zařazeny jen velmi časté druhy dřevin a běžně zplaňující byliny. „Některé sousední země takové publikace mají, ale v České republice podobný atlas zatím chybí. Iniciátorkou projektu je absolventka Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého Alena Lepší, která v současné době působí na Jihočeské univerzitě,“ uvedl Martin Dančák z katedry ekologie a životního prostředí Univerzity Palackého v Olomouci (UPOL).
Připravovaná publikace bude sloužit nejen začínajícím botanikům, ale všem, kteří se o tyto rostliny zajímají. „Kniha bude unikátní v tom, že každý druh bude mít kompozici několika fotografií včetně detailů znaků, podle kterých je možné druh bezpečně identifikovat. To je ta zásadní přidaná hodnota atlasu oproti fotografiím, které najdete běžně na webu nebo v různých zahraničních fotoatlasech vydaných u nás. Celkem v ní najdete přes 8 tisíc fotografií. Pomocí piktogramů pak zjistíte zajímavé informace například o morfologii a výskytu rostlin, nebo zda je rostlina ohrožena,“ doplnil Martin Duchoslav z katedry botaniky UPOL.
Práce na Fotografickém atlasu rostlin České republiky potrvají do roku 2027. „Sběr dat v terénu bude náročný, proto na fotoatlasu budou spolupracovat odborníci ze čtyř univerzit, z Botanického ústavu AV ČR a amatérští botanici. Po jeho vydání je plánována mobilní aplikace, jež bude svým zpracováním prakticky doplňovat dostupné zahraniční aplikace na automatické určování rostlin,“ dodal Radim Vašut z katedry botaniky UPOL.
Více se o knize, včetně náhledů na již zpracované stránky, dozvíte na internetové stránce Atlasu a na stránkách časopisu Živa.
Zdroj: Univerzita Palackého v Olomouci