facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Česko-izraelská letní škola propojuje špičkovou vědu a světový farmaceutický průmysl

2. 8. 2023
Česko-izraelská letní škola propojuje špičkovou vědu a světový farmaceutický průmysl

Novinkám ve vývoji léčiv se od začátku tohoto týdne společně věnují izraelští a čeští vědci a zástupci světového farmaceutického průmyslu v rámci už tradiční akce Prague – Weizmann Summer School in Drug Discovery and Development, kterou pořádá ÚOCHB AV ČR, VŠCHT Praha a izraelský Weizmann Institute of Science.

farma Izrael

Inspirativní přednášky sledují v izraelském Rehovotu studenti z různých zemí včetně Česka a seznamují se s detaily vzniku nových léků, od základního výzkumu po uvedení do klinické praxe.

Většinou se jedná o doktorandy a postdoktorandy, kteří se letos rekrutují z celkem 26 zemí. O přednášky se starají rovným dílem ÚOCHB, VŠCHT Praha a v posledních pěti letech také prestižní vědecká instituce z Izraele, Weizmann Institute of Science. Vedle kapacit z akademické sféry tradičně nechybí ani pracovníci velkých farmaceutických společností. Letos se účastní například Pfizer, AbbVie, NeuroDerm, Solgate nebo Anima Biotech.

Cílem je studenty a studentky lépe připravit na nástrahy, které se pojí s vývojem nových léčiv. Ať už je potíže potkají na začátku cesty, tedy v laboratořích vědeckých institucí, během snahy získat potřebné finanční zdroje nebo při budování spolupráce s farmaceutickými firmami. V praxi panuje značná konkurence a šanci uspět má jen zlomek slibných molekul. Důležitou roli přitom hraje, jak dobře je nastavený systém převádění výsledků vědeckého bádání do praxe, tzv. transfer technologií.

Zástupce ředitele ÚOCHB a šéf jeho dceřiné společnosti IOCB Tech, Martin Fusek, k tomu dodává: „Navzdory významným pokrokům mnoho chorob stále neumíme léčit i proto, že vývoj nových léků je velmi komplikovaný. Vše začíná základním výzkumem mechanismů onemocnění a končí výrobou originálních látek, které dokážou patologické změny pozitivně ovlivnit. Aby se tento proces zjednodušil a urychlil, je třeba stále víc propojovat akademické bádání a práci ve farmaceutických firmách. Proto je důležité, aby studenti chápali zákonitosti vývoje originálních léčiv a v budoucnu tak mohli své vědecké nápady efektivněji uvádět do praxe.“

Fusek

Martin Fusek

Martin Fusek přišel s nápadem uspořádat letní školu zaměřenou na vývoj léčiv poprvé v roce 2014. Tehdy se jí účastnily jen asi čtyři desítky zájemců. Během let si událost vydobyla mezinárodní renomé a letos přitáhla do izraelského města Rehovot už skoro dvě stě studentů a mladých vědeckých pracovníků.

V přednáškovém cyklu letošního ročníku se objevuje i řada tváří z ÚOCHB, včetně ředitele ústavu Jana Konvalinky. Ten dlouhodobě oceňuje symbiózu chemiků z ÚOCHB a převážně biologů z Izraele. „Weizmannův institut je jednou z nejprestižnějších vědeckých institucí na světě. Jsme hrdi na to, že právě tamní odborníci jsou našimi partnery pro pořádání této konference. Díky ní se rozšiřuje vědecká spolupráce našich ústavů, a to je přínosné v neposlední řadě pro zlepšování podmínek transferu vědeckých výsledků do praxe,“ říká Jan Konvalinka.

Každý rok nabízí Prague – Weizmann Summer School on Advances in Drug Discovery na třicet přednášek. Zaměření akce i její výsledky zapadají do dlouhodobé strategie ÚOCHB. Ta spočívá na třech základních pilířích: podpora špičkové vědy, přenos jejích výsledků do praxe a mezinárodní spolupráce. 

 

Zdroj: ÚOCHB AV ČR