facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Noc vědců na Univerzitě Pardubice

28. 9. 2016
Noc vědců na Univerzitě Pardubice

I v Pardubicích se 30. září uskuteční Noc vědců. Od 16 do 22 hodin si mohou návštěvníci ve dvou univerzitních lokalitách užít pestrý populárně-naučný program. Letošním tématem představení vědy veřejnosti je BEZPEČNOST. Připraveny jsou desítky vědeckých stanovišť s demonstracemi, simulátory, a interaktivními ukázkami, také koncerty, autorské čtení i prohlídky univerzitních laboratoří.

Univerzita Pardubice letos připravila pro zájemce všech věkových kategorií k NOCI VĚDCŮ speciální populárně-naučný program, kterým se již po čtvrté připojuje k celoevropské akci, a to na dvou místech v Pardubicích: v srdci univerzitního kampusu ve Studentské ulici a v centru města na náměstí Čs. legií na Fakultě elektrotechniky a informatiky.

Na náměstí Čs. legií v centru města zve zájemce do svých laboratoří Fakulta elektrotechniky a informatiky. Vědci zde představí například 3D skener a tiskárnu, vysvětlí, jak funguje železniční zabezpečovací zařízení a laserové závory, upozorní na nebezpečí sociálních sítí. Návštěvníci budou moci proniknout do tajů automatizace a mechatroniky a zjistí, jak bezpečně na roboty.

V samém srdci univerzitního kampusu v Polabinách ve Studentské ulici před Dopravní fakultou Jana Pernera se mohou návštěvníci těšit na program dalších pěti fakult Univerzity Pardubice. Zvědavce proveze speciální elektrovozítko, automobil a parková železnice Dopravní fakulty Jana Pernera. Speciálně pro tuto akci bude otevřen dopravní sál plný kolejových vozidel, tedy vláčků. Změřit síly si může každý v soutěži O největšího křiklouna nebo v testu znalosti dopravních značek. Další stanoviště představí, jak stavět mosty, koleje a montážní linku. Speciální workshop naučí zájemce, jak se nenechat napálit falešnými bankovkami.

Vyzkoušet tu mohou zájemci i nejrůznější bezpečné chemické pokusy Fakulty chemicko-technologické, uvidí ukázky první pomoci při autonehodě a zásahy záchranářů a zdravotníků z Fakulty zdravotnických studií nebo se naučí, jak číst šifry a ovládat roboty s Fakultou ekonomicko-správní. Katedra tělovýchovy a sportu ukáže návštěvníkům, jak bezpečně vázat uzly všeho druhu a budou se moci protáhnout v krátké rozcvičce.

Letošní novinkou je také doprovodný kulturní program u Lavičky Václava Havla. Zde zazpívá od 18 hodin studentka Fakulty zdravotnických studií Sabina Ludányiová. O hodinu později je připraveno autorské čtení studentů a akademiků Fakulty filozofické. V 8 hodin pak program pokračuje koncertem kapely Beerberries tradiční irskou hudbou.

Během podvečera a vačera se na univerzitě zabaví i ti nejmenší návštěvníci, pro které je připravena kreativní dílna a Eurokoutek. Vyfotit se na památku mohou všichni také ve speciálním vědeckém fotokoutku.
Mezi kampusem a centrem města převeze zájemce zdarma speciální autobus vypravený pro Noc vědců na Univerzitě Pardubice.

Jízdní řád autobusu i detailní program celé akce najdete na www.uni-pardubice.cz.

Vstup na celou akci je zdarma.

 

 

Schránka01