facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Ondřej Slabý: Rok vládním zmocněncem, pedagogem i vědcem

15. 12. 2021
Ondřej Slabý: Rok vládním zmocněncem, pedagogem i vědcem

Molekulární biolog Ondřej Slabý, který působí na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity a vede výzkumnou skupinu v institutu CEITEC MU, rezignoval na post vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví. Jak své působení hodnotí?

OndrejSlabyJPG 790x395 3895809132

Masarykova univerzita měla na vysokém vládním postu svého odborníka už od loňského října. Ondřeje Slabého jmenovala do funkce vládního zmocněnce vláda Andreje Babiše poté, co v této funkci skončil Roman Prymula. Přednosta Biologického ústavu Lékařské fakulty MU a vedoucí výzkumné skupiny Molekulární onkologie ve Středoevropském technologickém institutu CEITEC MU Ondřej Slabý vysvětlil, proč se po více než roce rozhodl z Úřadu vlády odejít.

„Myslím si, že nedává smysl, aby existovala pozice vládního zmocněnce pro jakýkoliv segment vědy v situaci, kdy budeme mít ministryni pro vědu, výzkum a inovace a veškerá agenda vědy a výzkumu by měla být logicky v její kompetenci,“ uvedl Ondřej Slabý.

Kdyby se však podle něj nová vláda bývalého rektora Masarykovy univerzity Petra Fialy rozhodla tuto pozici zachovat, domnívá se, že je správné nekomplikovat situaci a umožnit nastupujícímu kabinetu co nejrychleji obsadit tuto pozici podle vlastních preferencí. „Důležitou roli v mé rezignaci sehrála také skutečnost, že se mi podařilo dokončit klíčové závazky v rámci mojí agendy, což mi umožňuje odcházet s dobrým pocitem,“ sdělil vědec.

Působení ve funkci vládního zmocněnce označil za velkou zkušenost. „Organizace vědy a výzkumu a vědní politiky na národní úrovni je něco, co pro mě, jako výzkumného pracovníka, bylo jen těžko představitelné. Měl jsem v této oblasti již zkušenosti jako předseda nebo člen hodnotících panelů grantových agentur, ale míra komplexity v rámci formování národních strategií a financování vědy a výzkumu je podstatně vyšší,“ řekl Slabý.

Velmi si cení spolupráci s řadou významných lidí, především s výkonnými náměstky a ministry relevantních ministerstev, která byla většinou konstruktivní a umožnila mu naplňovat dílčí cíle jeho agendy. „Říkám to především jako demonstraci toho, že zdravotnický výzkum jde opravdu napříč řadou resortů a rozpočtových kapitol a vyžaduje si koordinační činnost ať už na úrovni zmocněnce nebo budoucí ministryně pro vědu výzkum a inovace. Jako zmocněnec jsem se také účastnil v roli hosta zasedání Rady vlády pro výzkum vývoj a inovace, abych se vyjadřoval k bodům souvisejícím se zdravotnickým výzkumem,“ upřesnil.

Významně se také podílel na celkové koncepci a přípravě vědecké a výzkumné části Národního plánu obnovy, která jde plně na podporu zdravotnického výzkumu.

„Výsledkem je program EXCELES určený na podporu excelentního výzkumu v prioritních oblastech veřejného zájmu ve zdravotnictví, na který půjde celkem pět miliard korun. V rámci implementace tohoto programu vznikne pět nových národních výzkumných autorit, takzvaných národních ústavů pro výzkum v oblasti virologie a bakteriologie, onkologie, metabolických poruch a kardiologie, neurodegenerativních poruch a oblasti analýz systémových rizik,“ vypočítal Ondřej Slabý.

Problémy spojené s pandemií koronaviru řešil okrajově, jen s ohledem na vědu a výzkum v této oblasti. Podílel se na přípravě nového Podprogramu 3 s názvem Dopady pandemie Covid-19 na zdravotní péči v ČR Agentury pro zdravotnický výzkum.

V posledních měsících se pak věnoval především přípravě nové verze národní Koncepce zdravotnického výzkumu na roky 2023+, práci na národní RIS3 strategii v oblasti Péče o zdraví a pokročilá medicína a analýze financování zdravotnického výzkumu v ČR v mezinárodním srovnání.

I přes tuto práci na Úřadu vlády dál působil a působí na Masarykově univerzitě. „Dva dny v týdnu jsem pracoval jako vládní zmocněnec na Úřadu vlády a další tři dny jsem přednášel medikům a věnoval se vlastní výzkumné skupině na LF a CEITEC MU,“ dodal vědec, který má atestaci v oboru Klinická genetika a vydal přes dvě stě odborných prací, jež mají více než šest tisíc citací. V minulosti získal dvakrát Cenu ministra zdravotnictví za zdravotnický výzkum, Cenu rektora MU nebo Cenu předsednictva České lékařské společnosti.

 

Autor: Ondřej Požár

Zdroj: Masarykova univerzita 


Přečtěte si také rozhovor s Ondřejem Slabým, který naší redakci poskytl při příležitosti svého jmenování vládním zmocněncem.