facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Open Science Podcast

31. 10. 2021
Open Science Podcast

„‎Tématu Open Science se v budoucnu nevyhne žádný student či vědec, bude to nedílnou součástí vědy,“ říká Miriam Vojtíšková, koordinátorka Open Access na Fakultě humanitních studií UK (FHS UK) a jedna z tvůrkyň Open Science Podcastu, který si klade za cíl edukovat i vysvětlovat tuto problematiku studentům, vědcům i široké veřejnosti.

foto tretipodcast ss

Pohled do zákulisí třetí epizody, kde byla hostem Anežka Baquero Forero z PřF UK (vlevo). Moderují Soňa Veselá (vpředu) a Radka Lukášová.

„Už před pandemií jsme hledali všechny možné způsoby a cesty, jak oslovit naši poměrně širokou cílovku – doktorandy, mladé i seniorní vědce, ale i zájemce z řad široké veřejnosti,“ říká Miriam Vojtíšková z FHS UK, která s nápadem na tvorbu Open Science podcastů přišla. „Během koronavirové pandemie jsme ztratili všechny tradiční kanály, které jsme do té doby používali – univerzity a knihovny byly zavřené, nebylo možné vyvěsit letáky či pořádat workshopy a setkávat se. Hledali jsme nové možnosti, a jelikož jsou teď podcasty velmi populární, přišla jsem s tímto návrhem. Kolegyně se toho chytly a rychle jsme vytvořily pestrý tým, který se na tvorbě podílí.“

Podcasty vznikají v nahrávacím studiu Kampusu Hybernská pod záštitou Centra pro podporu open science. Na přípravě se podílí sedm koordinátorů Open Access z různých fakult napříč univerzitou. „Pravidelně se potkáváme a diskutujeme, plánujeme, kdo budou další hosté. Stále fungujeme částečně v pilotním režimu, zkoušíme a hledám tu optimální cestu,” popisuje Vojtíšková.

20210624 135602 1

Zákulisí natáčení druhého podcastu s Dagmar Hanzlíkovou (v červené košili).

„Nechceme jen suše edukovat, ale chceme najít témata, která rezonují a zaujmou i širokou veřejnost. Zároveň chceme být užiteční, reagovat na potřeby vědecké komunity a jsme otevřeni i všem nápadům či návrhům na hosta,“ dodává koordinátorka.

„Open Science je důležité téma, kterému se v blízké budoucnosti nevyhne žádný vědec či vědkyně. Stále kolem toho ale panuje řada nedorozumění a zbytečných obav – je důležité o tom se studenty i vědci mluvit a vysvětlovat, vyvracet mýty, jež často pramení z nepochopení principů open science, a přesvědčit je, že jim to může pomoci i v jejich výzkumu,“ dodává Vojtíšková.

 

Open Science Podcast si můžete pustit zde.

 

 

forum

Autor: Pavla Hubálková

Foto: archiv Miriam Vojtíšková

Článek vyšel v online magazínu Univerzity Karlovy Forum.

redakčně upraveno

 


Open Science je celosvětová iniciativa, která se snaží zpřístupnit a šířit vědecký výzkum, data a informace ve vědě i na všech úrovních společnosti. Open Science v sobě zahrnuje mimo jiné otevřený přístup k publikacím (Open Access), otevřená data (Open Data), otevřené metodiky (Open Methods), otevřené zdrojové kódy (Open Source), otevřené recenzní řízení (Open Peer Review), otevřené vzdělávací materiály (Open Education), alternativní metriky hodnocení (Alternative Metrics), zapojení občanů do vědy (Citizen Science) a další. Více na webu Centra pro podporu open science.