facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Sbírejte blechy - pomozte výzkumu původců bartonelózy u psů a koček

7. 4. 2024
Sbírejte blechy - pomozte výzkumu původců bartonelózy u psů a koček

Sehnat dostatek blech ze psů a koček pro potřeby výzkumu původců bartonelózy, jemuž se v současné době věnuje tým z Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů České zemědělské univerzity v Praze, není zdaleka tak snadné, jak by se mohlo zdát. Mají-li vědci objektivně posoudit frekvenci výskytu bartonel, potřebují blech stovky.

pes  a kocka

A právě tady je prostor pro zapojení amatérských výzkumníků z řad studentů a zaměstnanců ČZU, jejich rodin, přátel a sousedů, ale i široké veřejnosti. Pomozte nashromáždit dostatek materiálu. Staňte se parazitologem ze záliby a zapojte se do soutěže o titul Táta blech / Máma blech. Soutěžní lhůta končí 31. října 2024 ve 24:00.

V podstatě je to jednoduché: stačí sesbírat blechy z domácích mazlíčků, u kterých by se vyskytly. Nachytané blechy v malé čisté epruvetě nebo malém čistém zip-sáčku je třeba ideálně hned po odchycení dodat (spolu se základními informacemi o zdroji) na Katedru veterinárních disciplín (budova FAPPZ C, kontakty níže), kde budou blechy uloženy v mrazáku před dalším výzkumem, tedy vlastní kultivací a detekcí bartonel. Pokud není možné blechy dodat hned (ideálně živé, do 24 hodin), je lepší je zamrazit a další postup dohodnout s námi. Náruživější lovce v případě zájmu vybavíme sáčky nebo epruvetami.

blecha

A teď to hlavní: První tři nejúspěšnější lovci budou odměněni drobnými dary od sponzorů kampaně. Absolutní vítěz pak díky velkorysé sponzorské podpoře „veterinárního“ pivovaru Krum získá poukaz na degustační návštěvu pivovaru pro tři až čtyři osoby. Pivo se z blech vařit asi nedá a jeho konzumace k omezení dopadu bartonelózy zřejmě nepřispěje, ale podporou naší soutěže sládek doktor Nedopil dělá pro výzkum bartonelózy maximum. Zbytek je na vás!

Kontakt pro dodávky blech:

Ondřej Daněk, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., +420 773 490 003

David Modrý, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., +420 724 334 808

 

Zdroj: Česká zemědělská univerzita v Praze