Publikační podvody jsou v čínské vědě chronickým problémem. Podle statistiky Retraction Watch pocházela z Číny více než polovina všech podvodných příspěvků odhalených mezi lety 2012 a 2016. Rozhodnutí o potrestání obviněných vědců ale vzniklo v reakci na bezprecendentní stažení 107 vědeckých článků, které se objevily v časopise Tumor Biology. Články z let 2012 a 2016 byly staženy, když editoři získali podezření na masivní podvody v procesu odborného posuzování jednotlivých textů.
Politika časopisu Tumor Biology totiž dovolovala autorům podat návrh na odborného recenzenta jejich článku – kontakty, které autoři poskytli, ale vedly k nim samým, k jejich komplicům, nebo k firmám, které autoři najali, aby získali pozitivní posudek, který by jim umožnil text v časopise publikovat.
Vyšetřování čínského Ministerstva pro vědu a technologie vedlo k závěrům, že 95 z oněch 107 stažených odborných článků mělo zaplacený podvodný posudek, šest zbylých si pak autoři napsali sami. Devět článků bylo dokonce založeno na falešných výsledcích výzkumu.
Vyšetřovatelé nakonec z prošetřovaných 521 akademiků a lékařů z podvodu obvinili 172. Nicméně dalších 314 akademiků je odpovědných za spoluautorství podvodných článků, přestože samotný podvod nespáchali, připsali své jméno k autorům článků, aniž by výsledky svých kolegů jakkoliv ověřili. Sankce mají udělit příslušné instituce, které vědce zaměstnávají. Ty už některé z obviněných propustili, pozastavili jim granty, financování výzkumu, nebo je zbavili funkcí a čestných titulů. Ministerstvo pro vědu a technologie Čínské lidové republiky také ve spojitosti s touto aférou oznámilo novou nulovou toleranci k vědeckým podvodům.
Autor: Vědavýzkum.cz (JT)
Zdroj: Sciencemag.org