facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Evropský obranný fond podpoří kyberbezpečnost i vývoj dronů

22. 6. 2018
Evropský obranný fond podpoří kyberbezpečnost i vývoj dronů

Evropská komise navrhla vyhradit na roky 2021-2027 pro Evropský obranný fond až 13 miliard eur. Jeho úkolem je zvýšit strategickou autonomii Evropské unie, zvýšit schopnost chránit vlastní občany a posílit její pozici jako globálního geopolitického hráče.

Více než 13 miliard eur, které má v novém rámcovém programu získat Evropský obranný fond, by mělo putovat především do interoperabilních technologií a vybavení v oblastech, jako je šifrovaný software nebo drony.

Vysoká představitelka Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku a místopředsedkyně Komise Federica Mogherini uvedla: „Evropská unie v posledních letech podnikla v oblasti bezpečnosti a obrany kroky, jež byly v minulosti nemyslitelné. Nyní můžeme podpořit výzkum a spolupráci v zájmu rozvoje obranných kapacit.“ Obranný výzkum totiž  až do nedávné doby nebyl součástí evropské agendy. Po prvních pilotních investicích do obrany a bezpečnosti se Komise rozhodla tyto výdaje začlenit do nového rámcového plánu Horizon Europe.

Místopředseda Komise Jyrki Katainen, který je odpovědný za pracovní místa, růst, investice a konkurenceschopnost, zdůraznil, o jak nový krok se jedná: „Poprvé v dějinách Evropské unie je část jejího rozpočtu věnována na společné investice do rozvoje nových technologií a vybavení určených k ochraně našich občanů.“

Nový Evropský obranný fond poskytne 4,1 miliardy eur na přímé financování výzkumných projektů, zejména prostřednictvím grantů. Kromě toho bude fond disponovat částkou 8,9 miliardy eur, která by měla doplnit investice členských států do vývoje prototypů na nové technologie. Dalších 650 milionů eur fond investuje do vysoce riskantních projektů, které by se měly zaměřovat na kyberbezpečnost, ochranu hranic, hi-tech uniformy či radarové technologie.

Investicí ve výši 13 miliard eur se Evropský obranný fond stane čtvrtým nejvýznamnějším evropským investorem do výzkumu a technologií v oblasti obrany. Fond by měl také podporovat zapojení malých a středních podniků tím, že jim bude poskytovat vyšší míru financování a bude upřednostňovat jejich projekty.

 

Autor: Vědavýzkum.cz (JT)

Zdroj: Evropská komise, ScienceBusiness