facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Evropská klastrová konference 2022

6. 7. 2022
Evropská klastrová konference 2022

Osmý ročník Evropské klastrové konference se bude konat ve dnech 26. – 27. září 2022 v Praze. Na konferenci se sejdou klastroví manažeři, tvůrci politik a odborníci z celé Evropské unie, aby diskutovali o nejnovějších trendech v klastrových politikách.

EUCC Event 800x600px

Praha bude v rámci českého předsednictví Rady EU hostit Evropskou klastrovou konferenci 2022. Tato významná konference pro zainteresované subjekty z oblasti průmyslu se zaměří na témata, která vyplývají z aktualizované průmyslové strategie EU a její implementace. Zahrne také otázky, kterými se bude české předsednictví zabývat, jako je energetická bezpečnost a strategická odolnost průmyslu EU.

Cílem Evropské klastrové konference je podnítit politickou diskusi na vysoké úrovni o výzvách, které je třeba řešit k posílení úlohy a přidané hodnoty klastrů při implementaci aktualizované průmyslové strategie EU, stejně jako v dalších klíčových evropských iniciativách ovlivňujících průmysl.

Osmý ročník Evropské klastrové konference je tak jedinečnou příležitostí k diskusi o současných a budoucích prioritách klastrových politikrozvoje k uskutečnění zelené a digitální transformace a zároveň posílení ekonomické odolnosti EU. Posílí networking a vytvoří příležitost k vybudování spojení mezi evropskými hodnotovými řetězci, klastry a ekosystémy s ohledem na budoucí meziregionální a meziodvětvovou spolupráci.

Na konferenci se sejdou manažeři klastrů, tvůrci klastrových politik, odborníci a další zainteresované strany. Akci pořádá Evropská komise za podpory Evropské platformy pro klastrovou spolupráci (ECCP) a ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR v rámci českého předsednictví Rady EU.

Téměř všechny české vysoké školy jsou součástí některé z několika desítek klastrových organizací, které v České republice působí. Jsou tak zapojeny do mnoha výzkumně-vývojových projektů s firemními členy klastrů. Klastroví manažeři jsou ideálními osobami, na které se mohou zástupci vysokých škol, univerzit nebo center pro transfer technologií obrátit s nabídkou technologií, služeb a potenciálních vědecko-výzkumných spoluprací. Návštěva této konference tak může pro ně být velkým přínosem.

Účastníci konference budou mít také možnost zúčastnit se následujících návštěv:

  • Klastr Mechatronika: Platforma pro spolupráci specializující se na oblasti, jako je výzkum a vývoj aditivní výroby. Součástí exkurze budou návštěvy svářečské školy – školicí a certifikační instituce s dlouholetou tradicí a dobře vybavenými pracovišti unikátními v celém Plzeňském kraji, a COMTES FHT – soukromé výzkumné organizace, která díky svým špičkovým laboratořím a výzkumníkům významně přispívá k rozvoji témat výzkumu a vývoje ve výrobních procesech.
  • Klastry Nanoprogress (nanotechnologie) a Clutex (technické textilie). Součástí návštěvy obou klastrů v Libereckém kraji budou komentované prohlídky Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace (Cxl) a Centra rozvoje inženýrského výzkumu (VÚTS). Účastníci se seznámí se špičkovou infrastrukturou v oblasti R&D a průmyslu a s unikátním vybavením nanotechnologické laboratoře Nanoprogress.
  • Český optický klastr: Prezentace a návštěva prostor HiLASE Center (Hi-tech laserové výzkumné centrum zaměřené na průmyslové aplikace) a ELI Beamlines (přední laserové výzkumné centrum a část Extreme Light Infrastructure). Hosté si navíc budou moci prohlédnout laserové laboratoře prostřednictvím návštěvnické galerie a navštívit experimentální sály.
  • Klastr CZECHIMPLANT: Návštěva medicínského klastru se zaměřením na implantologii. Součástí návštěvy je návštěva české firmy Beznoska, s.r.o. s prohlídkou výrobních provozů společnosti se specializací na výzkum a vývoj, konstrukci a výrobu implantátů, nástrojů a chirurgických pomůcek pro ortopedickou chirurgii a traumatologii.
  • Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT: součástí návštěvy bude komentovaná prohlídka Testbedu pro Průmysl 4.0. ČVUT je uchazečem o Evropské centrum pro digitální inovace v Praze se specializací na umělou inteligenci.

Konference se uskuteční ve dnech 26. – 27. září 2022 v prostorách OUniversum, Českomoravská 2345/17, Praha 9.

Registraci na konferenci a další informace naleznete na europeanclusterconference.eu.


ECCP side events a matchmaking

Dne 26. září 2022 dopoledne, před Evropskou klastrovou konferencí, se bude konat matchmakingová akce. Tato událost shromáždí klastrové organizace a malé a střední podniky, aby prozkoumaly obchodní, investiční a partnerské příležitosti a rozvinuly propojení mezi evropskými hodnotovými řetězci a ekosystémy. Pro národní klastrové asociace pak bude připraveno ECCP side event – Forum of National Cluster associations.

V úterý 27. září 2022 odpoledne pak proběhne ECCP side event - Forum of the European Cluster Partnerships and Euroclusters, která ale bude pouze pro zvané zástupce – účastníky v partnerských projektech.

 

Zdroj: Evropská klastrová konference

« Květen 2023 »
Po Út St Čt So Ne
1 2 5 6 7
8 10 13 14
19 20 21
22 25 26 27 28