Prototyp unikátního tkacího stroje pro výrobu 3D tkanin, systémy pro bezpečnou mobilní komunikaci či kybernetickou bezpečnost. To jsou jen některé z úspěšných projektů, které v posledních čtyřech letech mohli výzkumníci uskutečnit díky finanční podpoře z programu podpory mezinárodní spolupráce ve výzkumu DELTA. Jeho období nyní končí a nahradí ho program DELTA 2, který v květnu schválila vláda.
Poslední, šestou výzvu programu DELTA vyhlašuje Technologická právě dnes, 6. června 2018. Spolupráci se podařilo pro tuto výzvu navázat s rekordním počtem šesti zemí.
„Od roku 2014 jsme v rámci DELTY rozdělili v pěti veřejných soutěžích mezi 37 projektů aplikovaného výzkumu celkem téměř 317 milionů korun,“ informoval předseda TA ČR Petr Očko s tím, že na aktuální veřejnou soutěž je zatím vyčleněno dalších 72 milionů korun. „Protože součástí týmů musí být dle pravidel také subjekt ze zahraničí, přinesl program DELTA rovněž neocenitelné sdílení zahraničního know-how, mezinárodní kontakty a pevnější sepjetí České republiky se světovým technologickým vývojem i mezinárodní respekt.“
Návrhy projektů do poslední veřejné soutěže programu DELTA budou moci uchazeči podávat od 6. června 2018 do 7. srpna 2018. V rámci této veřejné soutěže TA ČR předpokládá spolupráci s partnery z čínských provincií Jiangsu a Zhejiang, z Taiwanu, Korejské republiky, Německa, Vietnamu a Izraele.
Celý program DELTA skončí v roce 2021. TA ČR vyhlásí v navazujícím programu DELTA 2 první veřejnou soutěž už v příštím roce a bude pokračovat ve spolupráci se všemi zeměmi, kde je již navázáno dlouhodobé partnerství. K dalším prioritním zemím, s nimiž jsou nyní vedena intenzivní jednání, patří USA, Kanada či Rakousko. Do roku 2025 by v jeho rámci měla agentura rozdělit mezi žadatele až 1 miliardu a 225 milionů korun.
Více informací naleznete zde.
Zdroj: TA ČR