O setkání The Role of Competitive Research Funding
Dalibor Štys byl jedním z českých výzkumníků, kteří koncem října letošního roku navštívili konferenci v rakouském Institute of Science and Technology (IST). Nyní přináší slíbený komentář. Blýská se podle něj i v české vědě na lepší časy?
- Základní údaje
- Dalibor Štys
Program ÉTA pro společenské a humanitní obory - reflexe proběhlých soutěží
Program ÉTA má za sebou první dvě soutěže, z jejichž průběhu se již dají vyvodit nějaké závěry. A ty zatím nejsou příliš povzbudivé. Přes značný zájem o tento program je úspěšnost žadatelů nižší než v jiných programech. Projekty prostě nejsou dostatečně kvalitní.
- Základní údaje
- Lukáš Kačena
Olomoučtí vědci prozkoumají vliv Číny
Jak Čína proměňuje okolní státy? Jakými způsoby uplatňuje svůj ekonomický a politický vliv na cizí společnosti? To je pár otázek z mnoha, které již nyní řeší vědci z Univerzity Palackého v Olomouci. Dalších pět let bude asi padesát expertů zkoumat sinofonní příhraničí v projektu Sinofon. Olomoučtí vysoutěžili 175 milionů korun z fondů EU.
- Základní údaje
- Martin Rychlík
Za co děkujeme kafemlejnku
Nature Index (NI) zařadil Česko mezi šest zemí světa s nejvyšším tempem růstu publikačního výkonu ve špičkových přírodovědných časopisech. NI má sice své mnohé mouchy, ale za pozornost to stojí. Obzvláště v situaci, kdy se ozývají hlasy, že jde o blahodárný důsledek kafemlejnku, který údajně konečně začal přinášet ovoce.
- Základní údaje
- Daniel Münich
Co nám dalo Hodnocení'17
Hodnocení'17 je téměř dokončeno. Šlo o první ročník podle nové Metodiky 2017+. Šlo o kolo veskrze ověřovací. Získané zkušenosti jsou mnohem cennější než výsledky samotné. Teď ještě aby vládní Úřad pro výzkum a ministerstvo školství s vedením vysokých škol dokázali z výsledků Hodnocení'17 něco smysluplného vyčíst. Lehké to nemají. Ale hlavně je třeba se z Hodnocení'17 poučit.
- Základní údaje
- Daniel Münich
Blýskání (laserem) na dobré časy
Britské akademiky i hi-tech firmy přitahují české lasery, ale i biotechnologie. Téma Brexitu mnohdy vede k hledání dalších vazeb mezi „ostrovy“ a kontinentem.
- Základní údaje
- Martin Rychlík
Češi vyčetli z letokruhů nástup tajfunů
Vědci z Botanického ústavu Akademie věd přišli s dalším objevem. Díky stromům starým i přes dvě stě let dešifrovali posun tropických hurikánů výše na sever, což souvisí se změnou klimatu.
- Základní údaje
- Martin Rychlík
Lovanští poradí v inovacích
„Dívejte se k nám do Lovaně, na londýnskou Imperial College a ETH Curych,“ doporučuje českým univerzitám Luc Sels, rektor Katolické univerzity v Lovani, která exceluje v žebříčcích nejinovativnějších škol světa.
- Základní údaje
- Martin Rychlík
S bibliometrií odcamcaď pocamcaď
Nedávný výrok špičkového mladého vědce Marka Mráze v Lidovkách mě nemohl nezaujmout. Neznalý jeho samého a oboru jeho bádání jsem si ho jako vědce zběžně bibliometricky proklepl v databázi WoS. Napadlo mě přitom pár obecnějších myšlenek, o které se podělím.
- Základní údaje
- Daniel Münich
Britské učené společnosti nabízejí granty i českým vědcům
Jedna z nejčastějších otázek, kterou vědecký diplomat dostává od vědců, je následující: Kde můžu získat grant na spolupráci s kolegy ze Spojeného království? A kdo všechno tyto granty poskytuje?
- Základní údaje
- Otakar Fojt
Strana 34 z 68
-
Rut Bízková
-
Vladislav Čadil
-
Pavel Doleček
-
Martin Duda
-
Otakar Fojt
-
Ivan Foletti
-
Lukáš Kačena
-
David Karabec
-
Martin Fusek
-
Ondřej Havelka
-
Radim Hladík
-
Václav Hořejší
-
Jozef Hvorecký
-
Pavla Hubálková
-
Jiří Chýla
-
Miroslav Janeček
-
Marcel Kraus
-
Ladislav Krištoufek
-
Ondřej Machek
-
Vladimír Majer
-
Daniel Münich
-
Jiří Nantl
-
Eduard Petiška
-
Vlastimil Růžička
-
Martin Rychlík
-
Martin Srholec
-
Michael Šebek
-
Dalibor Štys
-
Jan Valenta
-
František Vácha
-
Martin Víta
-
Martin Vlach
-
Jan Žižka
-
Jiří Zlatuška