facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Vláda schválila nový Národní kosmický plán

15. 10. 2019
Vláda schválila nový Národní kosmický plán

Vláda schválila nový Národní kosmický plán na roky 2020 až 2025. Ministerstvo dopravy chce jeho prostřednictvím podpořit další rozvoj kosmického průmyslu a excelence ve vědě. Soustředit se chce také na podporu inovací, vzdělávání v technických předmětech, technologický transfer, podporu slibných nápadů i jejich uvádění na trh a na těsnější spolupráci mezi vysokými školami a průmyslem.

Národní kosmický plán 2020 je strategií České republiky pro rozvoj kapacit a schopností jejího průmyslu i akademické sféry v oblasti kosmických aktivit. Cílem je zajištění konkurenceschopnosti a maximalizace návratnosti veřejných investic do kosmických aktivit a souvisejících oblastí.

NKP20 25 orezPro tyto účely se podařilo alokovat dalších 275 mil. Kč ročně k posílení účasti ČR v programech Evropské kosmické agentury ESA. Právě programy ESA jsou hlavním nástrojem rozvoje českého kosmického průmyslu a vědecké excelence v kosmických vědách. Gestorem oblasti kosmických aktivit je od r. 2011 Ministerstvo dopravy, které také hradí velkou většinu příspěvků ČR do ESA a vytváří v ČR podmínky pro rozvoj kosmických aktivit.

Za kosmické aktivity stát podle plánu považuje veškeré státní, průmyslové a vědecké činnosti, které směřují k využití možností a příležitostí, které kosmický prostor skýtá. Jedná se o družicovou navigaci, družicovou telekomunikaci, pozorování Země, vesmírnou dopravu (zejména nosné rakety), sledování blízkého okolí Země a kosmického počasí, robotický i pilotovaný průzkum vesmíru, kosmickou vědu (všechny disciplíny z vesmíru prováděných astronomických pozorování, výzkum mikrogravitace, účinky kosmického prostředí) nebo oblast aplikací a služeb souvisejících s využitím získaných dat.

Česká republika realizuje většinu kosmických aktivit prostřednictvím Evropské kosmické agentury (ESA), do níž jako plný člen vstoupila v závěru roku 2008. Od té doby došlo k významnému nárůstu účasti českých firem na kosmických projektech, nyní jsou české firmy uznávanými členy mezinárodních dodavatelských řetězců ve výrobě nosných raket, družic a pozemních segmentů. Za období 2008 – 2018 bylo českými firmami a vysokými školami realizováno na 350 projektů.

Více informací a text Národního kosmického plánu naleznete na webových stránkách Ministerstva dopravy.

 

Autor: Vědavýzkum.cz (JS)

Zdroj: Ministerstvo dopravy, Úřad vlády