facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Nejvýkonnější tuzemský superpočítač hledá jméno

1. 11. 2020
Nejvýkonnější tuzemský superpočítač hledá jméno

Česká republika bude mít brzy nový nejvýkonnější superpočítač. Národní superpočítačové centrum IT4Innovations si za dodavatele nového výkonného výpočetního systému vybralo společnost Hewlett Packard Enterprise. Počítač by měl pomoci vylepšit například předpověď počasí, napomoci rozvoji ekologické a udržitelné infrastruktury nebo se podílet na hledání léčiv pro vývoj léku na Covid-19.

IT4I jmeno 1200x628 new CZ novy

Dohoda je součástí společného podniku EuroHPC JU, což je iniciativa mezi EU, evropskými zeměmi a průmyslovými technologickými partnery, s cílem koordinovat a kombinovat zdroje pro vývoj špičkových exascale superpočítačů v Evropě. IT4Innovations uspělo v celoevropské soutěži o hostitelství tohoto systému v roce 2019. Dalšími kandidáty byly Lucembursko, Portugalsko, Slovinsko a Bulharsko. Superpočítač s pracovním názvem EURO_IT4I bude dodán a nainstalován v roce 2021. Využíván bude zejména pro pokročilé modelování, simulace a urychlení výzkumu v oblasti vědy, lékařství a inženýrství.

„Jsme potěšeni, že spolupracujeme se společností HPE a pomáháme naplnit cíl společného podniku EuroHPC JU, jímž je nabídnout špičkové technologie pro podporu HPC a metod umělé inteligence (AI) a naši odbornost evropským a českým výzkumným týmům,“ řekl Vít Vondrák, ředitel IT4Innovations, a dodává: „HPE je v jedinečné pozici, aby poskytla infrastrukturu a služby, které příští éra superpočítačů vyžaduje. Společně tak vybudujeme jeden z nejsilnějších superpočítačů v Evropě, který bude přínosem pro vědu, průmysl a společnost jako celek.“

IT4Innovations je součástí Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava a společně s dalšími dvěma institucemi tvoří e-INFRA CZ, největší e-infrastrukturu pro výzkum a vývoj v České republice. Nový superpočítač nabídne výkon 15 petaflopů, a stane se tak nejvýkonnějším tuzemským superpočítačem a zároveň se zařadí do desítky nejvýkonnějších počítačů v Evropě a padesátky na světě. „Jsem hrdý na to, že prostřednictvím této dodávky poskytneme České republice nejvýkonnější superpočítačové technologie na světě,“ dodal ke spolupráci Jan Kameníček, generální ředitel společnosti HPE pro ČR.

Pojmenuj superpočítač a vyhraj

IT4Innovation s vyhlásilo soutěž o pojmenování nového počítače. Jeden účastník může poslat maximálně tři různé návrhy. U jmen bude hodnocena originalita a výstižnost. Preferováno bude jednoslovné jméno, dobře znějící v českém i v anglickém jazyce, složené ze čtyř až osmi písmen, které nebude obsahovat speciální znaky či diakritiku. Návrhy jmen budou přijímány do 15. prosince 2020. Vyhlášení výsledků proběhne do 15. ledna 2021 na stránkách www.it4i.cz.

Kompletní pravidla a podmínky soutěže naleznete ZDE.

 

Autor: Vědavýzkum.cz (BK) 

Zdroj: IT4Innovations