Spin-off firma Univerzity Karlovy Homebalance s.r.o. založená v roce 2015 nabízí unikátní interaktivní rehabilitační systém, který vznikl díky interdisciplinárnímu týmu Společného pracoviště biomedicínského inženýrství FBMI v Kladně a 1. lékařské fakulty UK ve spolupráci s dalšími odborníky z oblasti medicíny a fyzioterapie.
Tento rehabilitační systém, jenž se skládá z tabletu a softwaru pro nacvičování rovnováhy, nalézá uplatnění v mnoha oblastech medicíny. V rehabilitačním lékařství je systém používán v rámci komplexní terapie u pacientů po poškození mozku v akutním, ale také v chronickém stádiu onemocnění, kdy již konvenční léčba často nepřináší výrazné zlepšení. V pediatrii je využíván zejména u poúrazových stavů nebo u dětské mozkové obrny. U seniorů nachází uplatnění především v prevenci pádů z důvodů poruch rovnováhy. Systém je též možné využít ve fyzioterapii u pacientů po ortopedických operacích a se sníženou pohyblivostí dolních končetin.
V současnosti se pracuje na konceptu distanční terapie, kdy pacient dostane cvičební set k zapůjčení domů. Novost tohoto konceptu spočívá v telerehabilitační péči v domácím prostředí pacienta, která bude eliminovat překážky pro pacienta. Mimo to se pracuje na vývoji vlastní plošiny a také na vylepšení grafické podoby terapeutických her pro zatraktivnění rehabilitace dětským pacientům.
Více informací o projektu a výzkumném pracovišti získáte zde a zde.
Autor: Aneta Buchtelová
(redakčně upraveno)