facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Archiv článků

Archiv článků

Podřazené kategorie

Politika výzkumu a vývoje

Politika výzkumu a vývoje

události, strategie, analýzy, statistiky, srovnání a přehledy

Zobrazit položky...
Duševní vlastnictví

Duševní vlastnictví

ochrana duševního vlastnictví, autorské právo, průmyslové právo

Zobrazit položky...
Granty a dotace

Granty a dotace

programy podpory VaV, domácí, zahraniční zdroje a stipendia

Zobrazit položky...
Transfer znalostí a spolupráce

Transfer znalostí a spolupráce

příklady úspěšného transferu, spolupráce mezi výzkumem a aplikační sférou

Zobrazit položky...
Inovace a technologie

Inovace a technologie

inovace, start-upy, venture kapitál, technologický rozvoj

Zobrazit položky...
Akce

Akce

semináře, konference, workshopy a soutěže

Zobrazit položky...
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Zobrazit položky...
Z domova

Z domova

ostatní zajímavosti z domova, výzkumná centra, vysoké školství

Zobrazit položky...
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Zobrazit položky...

Vývoj a výroba kompozitního nanomateriálu s fotoaktivní funkcí. Tak zní název projektu, který od roku 2013 řeší Technická univerzita v Liberci (TUL) ve spolupráci s podnikem Barvy a laky Teluria a Ústavem anorganické chemie Akademie věd ČR. Snaží se mimo jiné vymyslet speciální nátěrové hmoty, které bude možné využívat ve stavebnictví a které budou mít v reakci s dopadajícím světlem jedinečné vlastnosti. Jde hlavně o funkce čistící, dezinfekční, ale například i o redukci toxických plynů v ovzduší.

28. 12. 2016

Vědavýzkum.cz

Zveřejnění je samo o sobě významným fenoménem pro veškerá práva k nehmotným statkům, která mají tvůrčí povahu. Samotná právní skutečnost zveřejnění je chápana v autorském právu a právech průmyslových odlišně a má také zásadně rozdílný význam. Zatímco právo autorské chrání jedinečný výsledek ztvárnění myšlenky, který je vyjádřen v jakékoli objektivně vnímatelné podobě, předmětem průmyslových práv, zejména práv k výsledkům technické tvůrčí činnosti, je samotná podstata výsledku myšlenkové tvůrčí činnosti.

28. 12. 2016

Karel Čada

Evropská výzkumná rada (ERC) oznámila v tiskové zprávě z 13. prosince 2016 udělení ERC Consolidator grantů v hodnotě 605 milionů eur mezi 314 vědců.

27. 12. 2016

ERA

V současné době existuje kolem 60 procent pacientů s diagnostikovanou neplodností, u nichž příčiny tohoto stavu neznáme. Cestu ke správné diagnóze a následně i terapii těchto problémů nedávno naznačila práce Kateřiny Hortové a jejích kolegů z týmu Reprodukční biologie, který pracuje v BIOCEVu. Článek, který popisuje dynamiku proteinu CD46 a β1 integrinu na spermii před fúzí s vajíčkem, vyšel nedávno v časopise Scientific Reports.

27. 12. 2016

Univerzita Karlova

Projekt "Dragon-Star Plus", který podporuje spolupraci mezi členskými státy EU a ČLR, bude zajišťovat nástroje umožňující spolupráci na dlouhodobých projektech strategické spolupráce s ČLR v oblasti výzkumu a inovací.

27. 12. 2016

ERA

Od 1. ledna 2017 se Švýcarsko stává zemí plně asociovanou k programu Horizont 2020. Totéž platí pro program Euratom.

26. 12. 2016

Vědavýzkum.cz

Druhý ročník Business Research Fora Masarykovy univerzity je největší akcí prezentující výsledky vědy a výzkumu na MU. Formou veletrhu zájemce seznámí s pestrou paletou možností spolupráce s největší univerzitou na Moravě. Součástí programu jsou i prezentace vědeckých týmů a tematické diskusní sekce.

25. 12. 2016

CTT MU

Evropská agentura EASME zveřejnila interaktivní mapu projektů realizovaných v rámci společenské výzvy 5 - Změna klimatu, životní prostředí a využívání zdrojů a surovin Horizon 2020 Environment and resources data hub.

24. 12. 2016

Vědavýzkum.cz

Podle poslední zprávy Evropské komise jsou v Česku vědci z Masarykovy univerzity nejúspěšnější v získávání peněz z evropského programu Horizont 2020, který je určený na podporu mezinárodní výzkumné spolupráce. Do poloviny letošního roku uspělo 25 projektů, na jejichž přípravě se podíleli. Celková částka získaná v těchto projektech přesahuje 10 milionů eur.

24. 12. 2016

MUNI

Vědci se zabývají buď „nepraktickým“ výzkumem základním nebo výzkumem aplikovaným, který směřuje k něčemu prakticky užitečnému. S určením kvality aplikovaného výzkumu by neměly být potíže – pozná se prostě podle toho, jestli se z něj zrodí nějaký komerčně úspěšný nový výrobek či technologie. Klasickými příklady jsou třeba gelové kontaktní čočky, nová léčiva nebo bakterie požírající znečišťující ropné látky.

23. 12. 2016
Václav Hořejší
Array
(
)