facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Archiv článků

Archiv článků

Podřazené kategorie

Politika výzkumu a vývoje

Politika výzkumu a vývoje

události, strategie, analýzy, statistiky, srovnání a přehledy

Zobrazit položky...
Duševní vlastnictví

Duševní vlastnictví

ochrana duševního vlastnictví, autorské právo, průmyslové právo

Zobrazit položky...
Granty a dotace

Granty a dotace

programy podpory VaV, domácí, zahraniční zdroje a stipendia

Zobrazit položky...
Transfer znalostí a spolupráce

Transfer znalostí a spolupráce

příklady úspěšného transferu, spolupráce mezi výzkumem a aplikační sférou

Zobrazit položky...
Inovace a technologie

Inovace a technologie

inovace, start-upy, venture kapitál, technologický rozvoj

Zobrazit položky...
Akce

Akce

semináře, konference, workshopy a soutěže

Zobrazit položky...
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Zobrazit položky...
Z domova

Z domova

ostatní zajímavosti z domova, výzkumná centra, vysoké školství

Zobrazit položky...
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Zobrazit položky...

Během pandemie se stal Twitter jedním z hlavních komunikačních kanálů vědy. Výhoda této sociální platformy totiž spočívá v rychlé a kvalitní informovanosti o dění v oboru, který člověka zajímá. Toho se chytily tisíce vědců, kteří lidem během pandemie pomáhali srozumitelně předat nová zjištění ohledně covidu-19.

1. 4. 2022

Vědavýzkum.cz

Máte zajímavý nápad a chtěli byste jej realizovat skrze start-up? Jihomoravské inovační centrum vám poradí, jak a kde pro svůj start-up získat podporu.

1. 4. 2022

Jihomoravské inovační centrum

Laserová centra ELI Beamlines a HiLASE chystají další Laserové dny právě pro vysokoškoláky, a to ve dnech 5. a 8. dubna 2022.

1. 4. 2022

ELI Beamlines

Technologické centrum ve spolupráci s Univerzitou Karlovou a Expertní skupinou na podporu žadatelů ve výzvách ERC (ES) pořádají ve dnech 25.05.2022 - 27.05.2022 první ze série on-line workshopů pro žadatele o ERC Starting a Consolidator granty (případně i Synergy a Advanced granty), věnované přípravě projektových návrhů.

1. 4. 2022
Akce
Array
(
)

Co byl, je a bude Vodakást? Na co se můžete těšit v dalším roce? A kdo celou první sérii mluvil do mikrofonu z druhé strany?

31. 3. 2022

https://open.spotify.com/embed/episode/3XqyYtLD63Kb7eRsUQ419p

Vláda České republiky řadí podporu vědy, výzkumu a inovací ke svým jednoznačným prioritám. V prosinci 2021 se tak svého úřadu ujala ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová, která byla jmenována i předsedkyní Rady pro výzkum, vývoj a inovace.

31. 3. 2022

Máme interní výběr, který se skládá z přípravy, tréninků a je pravda, že se musí ukázat ten nejrychlejší. Pilot naší formule musí mít řidičský průkaz, ale nemůže mít profesionální motosport licenci, což je zajímavé. Na závodě se musí v týmu prostřídat až čtyři piloti, aby se ukázalo, že samotné auto je rychlé a komplexně navržené, a ne že je rychlý ten jeden konkrétní pilot.

31. 3. 2022

https://open.spotify.com/embed/episode/6CQLhoM5LdQelgJ8oCzgLj

S matematičkou a atletkou Jančou prozkoumáváme mimo jiné: na co všechno si dopřát dost času, proč je důležité nebát se ptát, co a kdo v životopisu není vidět a jak si pomoci ke spoustě bot a oblečení.

31. 3. 2022

https://open.spotify.com/embed/episode/3yRYEMdbPvxJRpXVRsFIdF

„Je potřeba pokládat si zajímavé otázky, které jsou důležité, ale často podceňované. Třeba jak naučit umělou inteligenci opravdu to, co lidé chtějí,“‎ říká odborník na komplexní rizika Jan Kulveit, jenž několik posledních let působil na Institutu budoucnosti lidstva v Oxfordu. Nyní díky interní univerzitní podpoře Primus založil vlastní výzkumnou skupinu v Praze; kromě jiného je také alumnus MFF UK.

31. 3. 2022

Univerzita Karlova

Přesně 10 x 10 x 10 centimetrů – takhle malý a souměrný je nanosatelit BDSAT, který v pátek 1. dubna 2022 vynese na oběžnou dráhu raketa Falcon 9 od americké společnosti SpaceX. Ta nyní informovala, že kvůli protonové bouři se start možná odloží na neděli. Na sobě každopádně ponese technologie, které se dočkají ověření přímo ve vesmíru: speciální senzory tlaku nebo alternativní solární napájecí systém, tzv. banku superkapacitorů.

31. 3. 2022

VUT v Brně