facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Archiv článků

Archiv článků

Podřazené kategorie

Politika výzkumu a vývoje

Politika výzkumu a vývoje

události, strategie, analýzy, statistiky, srovnání a přehledy

Zobrazit položky...
Duševní vlastnictví

Duševní vlastnictví

ochrana duševního vlastnictví, autorské právo, průmyslové právo

Zobrazit položky...
Granty a dotace

Granty a dotace

programy podpory VaV, domácí, zahraniční zdroje a stipendia

Zobrazit položky...
Transfer znalostí a spolupráce

Transfer znalostí a spolupráce

příklady úspěšného transferu, spolupráce mezi výzkumem a aplikační sférou

Zobrazit položky...
Inovace a technologie

Inovace a technologie

inovace, start-upy, venture kapitál, technologický rozvoj

Zobrazit položky...
Akce

Akce

semináře, konference, workshopy a soutěže

Zobrazit položky...
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Zobrazit položky...
Z domova

Z domova

ostatní zajímavosti z domova, výzkumná centra, vysoké školství

Zobrazit položky...
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Zobrazit položky...

Czech-Israeli Innovation Internships jsou novým programem studijních stáží, které mladým vědcům umožní poznat vědu v Izraeli se zaměřením na komercializaci a technologický transfer. Program v pilotní fázi podpořily IOCB Tech, Česko-izraelská smíšená obchodní komora, 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy a Nadační fond Neuron. První studenti odcestují koncem dubna, projekt získal také podporu velvyslanectví Státu Izrael v České republice.

9. 4. 2022

Nadační fond Neuron

Martin Hartl se stal členem předsednictva GA ČR, ve kterém ponese další čtyři roky zodpovědnost za oblast technických věd. Nahrazuje tak Rostislava Drochytku, který rezignoval na pozici v předsednictvu po té, co se stal děkanem Fakulty stavební Vysokého učení technického v Brně (VUT). Funkční období členů předsednictva může být nanejvýš jednou opakováno.

9. 4. 2022

Jak se dá udržitelně pracovat s vedlejšími živočišnými produkty? Jaká je budoucnost potravin? Co je základem správně připravené želatiny? Jaké byly jeho začátky a proč stále používá starý tlačítkový mobil?

8. 4. 2022

https://open.spotify.com/embed/episode/4JsVIg8GVYugZXsE1jxFOr

Oblast vědy, výzkumu a nových technologií má zásadní význam pro rozvoj hospodářství. Je důležitým nástrojem podpory vnějších ekonomických vztahů, bezpečnosti, ale i zahraniční rozvojové spolupráce. Je také klíčovým stavebním kamenem druhé ekonomické transformace, kterou prezentovali lídři české ekonomiky a Svaz průmyslu a dopravy České republiky.

8. 4. 2022

Export.cz

V letošním roce oslaví spolek Transfera osm let své existence. Dnes sdružuje 44 členů a více než 100 inovací v databázi technologií. Spolek Transfera.cz sdružuje členy jak ze strany vysokých škol, tak dalších výzkumných institucí a jiných organizací nebo firem, kteří chtějí pozitivně ovlivňovat transferové dění v Česku.

8. 4. 2022

Transfera.cz

Technologické centrum ve spolupráci s Univerzitou Karlovou a Expertní skupinou na podporu žadatelů ve výzvách ERC (ES) pořádají ve dnech 25. - 27. května 2022 první ze série on-line workshopů pro žadatele o ERC Starting a Consolidator granty (případně i Synergy a Advanced granty), věnované přípravě projektových návrhů.

8. 4. 2022

Technologické centrum AV ČR

V rámci českého předsednictví bude MŠMT pořádat 16 akcí z oblasti vědy a výzkumu, vzdělávání a mládeže. A dále bude MŠMT spolugestorem pěti předsednických akcí pod záštitou MŠMT a CZ PRES. Níže vybíráme akce, které se týkají především vědy, výzkumu a vývoje a vysokých škol.

8. 4. 2022
MŠMT
Array
(
)

Kateřina Chládková z Psychologického ústavu AV ČR vysvětluje, jak se zkoumá vnímání řeči u nenarozených dětí. Jak souvisí hudební trénink a schopnost učit se cizí jazyk. Proč je podle ní důležité zaměřit vědeckou pozornost také na indiánské a africké jazyky? A je možné, že se rodíme jako poetické bytosti?

7. 4. 2022

https://open.spotify.com/embed/episode/62BfdPHfSlwONp1NtxAuQa

Schváleno, oznámila předminulý týden americká léková agentura. Molekula, kterou vyvinula jaderná chemička Martina Benešová s kolegy v německém Heidelbergu, se smí používat v boji proti pokročilé rakovině prostaty. V budoucnu by mohla pomáhat stovkám tisíc mužů. Další pokračování přehledu vědy s českou stopou si krom toho všímá i výzkumu „materiálových 2D-sendvičů“ a „natáčení ultrarychlých elektronových videí“ – projektů štědře podpořených evropskými granty. A dojde i na mobilní hru, kterou chcete, aby vaše děti hrály.

7. 4. 2022
Pavla Hubálková
Array
(
)

Do České republiky zamíří ze zahraničí celkem 11 postdoktorandů, kteří uspěli s žádostí v programu Horizont Evropa Vynikající věda. Tři z nich spojí svůj kariérní růst s Fyzikálním ústavem AV ČR. Na výzkum fyziky získali nositelé Marie Skłodowska-Curie Postdoctoral Fellowships celkem 12,5 milionu korun (498 836,16 eur).

7. 4. 2022

Akademie věd ČR