facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Archiv článků

Archiv článků

Podřazené kategorie

Politika výzkumu a vývoje

Politika výzkumu a vývoje

události, strategie, analýzy, statistiky, srovnání a přehledy

Zobrazit položky...
Duševní vlastnictví

Duševní vlastnictví

ochrana duševního vlastnictví, autorské právo, průmyslové právo

Zobrazit položky...
Granty a dotace

Granty a dotace

programy podpory VaV, domácí, zahraniční zdroje a stipendia

Zobrazit položky...
Transfer znalostí a spolupráce

Transfer znalostí a spolupráce

příklady úspěšného transferu, spolupráce mezi výzkumem a aplikační sférou

Zobrazit položky...
Inovace a technologie

Inovace a technologie

inovace, start-upy, venture kapitál, technologický rozvoj

Zobrazit položky...
Akce

Akce

semináře, konference, workshopy a soutěže

Zobrazit položky...
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Zobrazit položky...
Z domova

Z domova

ostatní zajímavosti z domova, výzkumná centra, vysoké školství

Zobrazit položky...
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Zobrazit položky...

Říká se, že simulace jsou dnes vedle vědeckých teorií a experimentů třetím pilířem, na kterém vědecké bádání stojí. Výsledek z Matematického ústavu AV ČR, software pro paralelní řešení rozsáhlých soustav rovnic, je využitelný právě v simulacích a při virtuálním vývoji produktů. Portál transferu AV ČR, resp. jeho databáze výsledků, nabízí další unikátní vědecký výsledek.

5. 5. 2022

Akademie věd ČR

Chicago zaznamenalo loni nebývalý nárůst startupových jednorožců – tedy začínajících společností, jejichž tržní hodnota je vyšší než 1 mld. USD. Ty úspěšné se uplatňují zejména v oblasti softwarových řešení, informačních a finančních služeb či logistice. Na vzestupu jsou rovněž místní akcelerátory a inkubátory, které jsou mnohdy otevřené i pro zahraniční firmy.

5. 5. 2022

Ministerstvo zahraničních věcí

Po dvou a půl letech budování byla 28. dubna 2022 v Českém institutu informatiky, robotiky a kybernetiky Českého vysokého učení technického v Praze (CIIRC ČVUT) slavnostně otevřena unikátní experimentální laboratoř, největší svého druhu ve střední a východní Evropě. Testbed pro Průmysl 4.0 je výzkumná infrastruktura, která na ČVUT vzniká díky významné investici fondů EU a ČR v rámci centra RICAIP.

5. 5. 2022

České vysoké učení technické v Praze

Evropská komise pořádá 17. a 18. května 2022 informační dny ke všem pěti misím programu Horizon Europe. Na akci budou prezentována nově otevíraná témata.

5. 5. 2022

Technologické centrum AV ČR

Otevřený dopis, který se týká situace na Univerzitě Palackého v Olomouci, byl zaslán rektorovi univerzity Martinu Procházkovi. Kopii obdržela také Česká konference rektorů a ministr školství, mládeže a tělovýchovy Petr Gazdík. Níže přikládáme text otevřeného dopisu včetně signatářů, kteří dopis podepsali. 

5. 5. 2022

Radim Beránek, Václav Hořejší

Potřeba vyřešit každodenní problém se sháněním dodavatelů na nárazové zakázky ve strojírenství dovedla bratry Jakuba a Milana Málkovy z Hradce Králové až k založení portálu Kooperace.cz a následně Factoree.online, který digitalizuje propojování nabídky a poptávky ve strojírenství. S Alešem Vlkem si v dalším dílu Inovacastu povídají o počátcích podnikání v rodinné firmě, cenných zkušenostech z „korporátu“ a o tom, jak se za pochodu učí přežít v turbulentním start-upovém světě.

4. 5. 2022

https://open.spotify.com/embed/episode/1iEx2nnpeVq2GkSEhMK6ro

Přinášíme čtvrtý díl pořadu Humans of FT. Pozvání přijala Markéta Červinková, která na Fakultě technologické studovala v letech 1998 až 2006 a aktuálně pracuje ve společnosti Thermo Fisher Scientific. Tam má na starosti řízení vývoje nových transmisních elektronových mikroskopů.

4. 5. 2022

https://open.spotify.com/embed/episode/11j6AFluGgxy6vWL3dix4j

Květnové oslavy 80 let od útoku na Reinharda Heydricha budou v květnu letošního roku masivně připomínány. V sérii čtyř dílů se tedy Přepište dějiny zaměří na různé aspekty roku 1942. V první části se podíváme na dění na západní, východní i africké frontě, i na roli Slováků nebo Rakušanů v dané době, tolik nepodobné té naší.

4. 5. 2022

https://open.spotify.com/embed/episode/2iuP72hUfLENaclhdHNgMy

Jan Valenta se v úvodníku Československého časopisu pro fyziku zamýšlí nad rolí šťastné náhody ve vědeckém výzkumu, která vede k poznání něčeho nového. Jak pak ale z takové šťastné náhody vytvořit objev, který povede k užitečným efektům? Přečtěte si víc v novém příspěvku.

4. 5. 2022
Jan Valenta
Array
(
)

Čím se řídí tok živin ve vodních ekosystémech, jak může studium řas pomoci chladicím systémům v Temelíně, co vše dokáže odhalit fosilní pyl nebo co formovalo současnou psanou i mluvenou češtinu? Nejen takové vědecké otázky si kladli a řešili experti a expertky, které 2. května 2022 ocenila Akademie věd ČR čestnými oborovými medailemi za mimořádné výsledky v jejich vědeckých oborech.

4. 5. 2022

Akademie věd ČR