facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Česko-čínská komise pro vědecko-technickou spolupráci zasedala v Číně

23. 6. 2019
Česko-čínská komise pro vědecko-technickou spolupráci zasedala v Číně

Ve dnech 2. až 6. června 2019 navštívila česká delegace z Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) Čínskou lidovou republiku. Hlavním bodem cesty bylo zasedání 43. česko-čínské smíšené komise pro vědecko-technickou spolupráci, které se konalo v prostorách Ministerstva pro vědu a technologie Čínské lidové republiky.

cina podpis

Úvodní slovo za Českou republiku měla na tomto mítinku zástupkyně velvyslance a vedoucí politického oddělení velvyslanectví České republiky v Pekingu Klára Jurčová. Během jednání obě strany zhodnotily dosavadní průběh a rovněž perspektivy budoucí bilaterální spolupráce v oblasti výzkumu, vývoje a inovací a podpisem Protokolu tohoto zasedání potvrdily výběr sedmnácti společných výzkumných projektů v rámci aktivity Mobility a deseti projektů v rámci programu INTER-EXCELLENCE, podprogramu INTER-ACTION, zaměřených mimo jiné na oblasti materiálového výzkumu, energetiky, strojírenství, biologie, potravinářství, lékařství a dalších.

V rámci svojí mise navštívila česká delegace pekingský Institute of High Energy Physics (IHEP) a přední čínské laserové centrum Shanghai Superintense Ultrafast Laser Facility (SULF), kde se nachází pracoviště Shanghai Institute of Optics and Fine Mechanics (SIOM). Na těchto pracovištích Čínské akademie věd česká delegace prezentovala evropský projekt Extreme Light Infrastructure (ELI), v němž hraje Česká republika díky výzkumné infrastruktuře ELI Beamlines klíčovou úlohu. Na obou stranách je zjevný zájem o vzájemnou spolupráci v oblasti laserového výzkumu. Přítomnost nejmodernější laserové infrastruktury na území České republiky a Čínské lidové republiky představuje výjimečnou příležitost ke spojení českých a čínských vědců a dosažení synergického efektu v úsilí o posun dnešního stavu poznání na novou úroveň.

Čeští zástupci v Pekingu navštívili Institut of Animal Science (IAS) a také Chinese Academy of Agricultural Science (CAAS), kde proděkanka pro vědu, výzkum a doktorské studium z Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů České zemědělské univerzity Markéta Sedmíková představila možnosti budoucí spolupráce mezi oběma institucemi.

 

Zdroj: MŠMT