facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Citizen Science: Praha počítá světlušky

11. 2. 2024
Citizen Science: Praha počítá světlušky

Projekt Praha hledá světlušky pod vedením Martina Nováka, z týmu Systematické a forenzní entomologie České zemědělské univerzity, má za sebou již dvě sezóny a přinesl cenné informace o rozšíření svítících broučků na území hlavního města.

svetlusky

Vědci potvrdili výskyt světlušky menší na 35 z 86 mapovaných lokalitách v Praze. Díky zapojení obyvatel Prahy v rámci Citizen Science pak bylo nahlášeno 51 pozorování a tato světluška nalezena na 14 dalších místech. Výskyt světlušky menší tak byl v Praze potvrzen celkem na 49 lokalitách. Výzkum pokračuje a vaše hlášení jsou pro nás stále obrovsky cenná!

Pro zapojení do projektu a více informací klikněte zde.

Kdo chce světlušky spatřit na území Prahy, měl by se zaměřit na přírodní porosty a hledat v lokalitách blízkých přírodě jako jsou lesoparky. „Pro světlušky je důležité, aby tam bylo nějaké keřové patro. Nesmí to tedy být park, který je běžně kosený, protože tím se zničí veškerý život. A pak tam musí být nějaká tmavší, neosvětlená místa, jinak budou světlušky odcházet,“ vysvětluje Martin Novák, přezdívaný „fireflyer“ a dodává: „Světlušky patří mezi ohrožené druhy, což je u nás zapříčiněno několika faktory. Jistou roli hraje splach z polí, insekticidy, ale primárně je to světelné znečištění a ničení jejich stanovišť dané rozvojem urbanizace.“

 

Zdroj: Česká zemědělská univerzita v Praze