facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

FameLab 2021: Představte své vědecké téma během tří minut

23. 2. 2021
FameLab 2021: Představte své vědecké téma během tří minut

British Council pořádá už jedenáctý ročník soutěže FameLab, v rámci které se soutěžící snaží v pouhých třech minutách publiku a odborné porotě vysvětlit své vědecké téma. Přihlášky se podávají do 7. března 2021.

famelab2021 poster en 002

Pro vědecké pracovníky po celém světě je stále důležitější umět vědu zpřístupnit veřejnosti, a to pokud možno zábavnou formou. Díky soutěži FameLab získávají mladí vědci důležité dovednosti jak atraktivním způsobem přiblížit svoji práci nevědecké veřejnosti. Popularizace vědy jednak boří tradiční vnímání vědce jako podivína v bílém plášti, který se věnuje nesrozumitelným věcem, a jednak odůvodňuje financování vědy z veřejných prostředků.

Pokud se domníváte, že dokážete vysvětlit matematické, přírodovědné nebo technické téma během tří minut pouze s pomůckami, které si budete schopni sami přinést, FameLab je pro vás ta pravá soutěž. Porota posuzuje, zda je vystoupení vědecky správné, srozumitelné laické veřejnosti, a pokud možno i zábavné.

Pokud se chcete soutěže účastnit, stáhněte si v příloze přihlášku a zašlete ji do 7. března 2021 na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

 

 

Jak bude probíhat letošní ročník?

Vzhledem k omezením plynoucím z aktuální situace kolem onemocnění Covid-19 nebude možné, aby regionální kola probíhala osobně. Soutěžící proto mohou být požádáni, aby do soutěže zasílali své videozáznamy. Porotce pak bude sledovat buď živé prezentace, nebo videozáznamy a vybere národní finalisty.

Na jevišti nebo ve videu budou mít soutěžící maximálně 3 minuty, aby udělali na porotce dojem. Jsou povoleny minimální rekvizity, prezentace PowerPoint povoleny nejsou. Tříminutová přednáška bude muset být v češtině, slovenštině nebo angličtině. Vybráno nakonec bude 10 finalistů.

Finalisté poté projdou tréninkovým víkendem MasterClass, po kterém připraví další tříminutovou prezentaci pro národní finále. Pokud to situace dovolí, tak v září proběhne národní finále prezenčně.

Podmínky pro účast v soutěži:

  • soutěžícím musí být minimálně 21 let,
  • soutěžící musí pracovat v České republice ve vědeckém oboru, technickém oboru, medicíně nebo matematice. Zúčastnit se mohou mladí vědci ze soukromého i veřejného sektoru.

Zaujala vás tato příležitost? Zjistěte o soutěži více.

 

Autor: Vědavýzkum.cz (SA)

Zdroj: British Council

 

Stáhnout přílohy: