facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Vojtěch Adam rezignoval na post rektora Mendelovy univerzity

31. 1. 2022
Vojtěch Adam rezignoval na post rektora Mendelovy univerzity

Vojtěch Adam se rozhodl rezignovat na funkci rektora Mendelovy univerzity v Brně, do které měl nastoupit 1. února 2022. Svou rezignaci dnes sdělil dopisem vedení univerzity. Přinášíme vám celé znění tohoto dopisu.

Vážené kolegyně, vážení kolegové, vážené studentky, vážení studenti,

pocítil jsem obrovskou radost a pocit maximálního štěstí z toho, že akademická obec projevila důvěru ve mě a mou práci, a zvolila mě rektorem. Radost však náhle opadla zveřejněním pochybností nad mými pracemi na serveru PubPeer. Od začátku jsem věc proaktivně řešil a postavil se k ní čelem. Okamžitě jsem zrušil plánovanou dovolenou a aktivoval dotčené týmy, přičemž jsme ještě v daný den začali pracovat na nápravě vytýkaných chyb.

Chyb, které se staly, a pod kterými jsem byl jako korespondenční autor podepsán. Mým cílem bylo od začátku hledat a opravovat pochybení, i když by jednoduchou a vlastně i legitimní cestou bylo ukázat na členy mého týmu, kteří dané segmenty práce měli na starosti. Přesto jsem to neudělal a ani neudělám. Věřím v tým, a proto za pochybení přijímám svůj díl odpovědnosti.

Všechny zaměstnance Ústavu chemie a biochemie cíleně vedu a motivuji ke kvalitní a pečlivé práci. Nikdy jsem sám ve své práci, ani jako vedoucí ústavu či výzkumných týmů nedal vědomě žádný prostor pro nedodržení obecně platných vědeckých i etických pravidel. Za sebe mohu prohlásit, že kroky typu "vědomá manipulace" či "falšování dat" a podobně jsem nečinil, a nikoho jsem k tomu nikdy nenaváděl. Každý, kdo mě zná, dobře ví, že na poctivosti, ale i vzájemné a kolegiální důvěře, jsem mimo jiné založil pracovní atmosféru v týmech, kde jsem působil a působím.

A co se vlastně stalo mně osobně po zveřejnění závěrů komise? Věřte mi, že se mi život otočil naruby. Zůstal jsem uvězněn s COVIDem doma v izolaci, několik dnů jsem nemohl mluvit, měl jsem vysoké horečky, a do toho všeho se spustila lavina, kterou jsem ani já, ani nikdo z mého okolí, a vlastně z celé Mendelovy univerzity v Brně, nečekal. Neměl jsem prostor se adekvátně bránit mediální smršti. Tu bezmoc, že se nemůžete bránit, když každý den vycházejí různé novinové titulky včetně nelichotivých, je něco, co nechcete nikdy zažít.

Je o mně známo, že vědou žiji. Nejsem člověkem, který by chodil přes mrtvoly nebo lpěl na funkcích. A ačkoliv je tento krok pro mě nesmírně těžký, nechci za žádných okolností, byť jen náznakem, rozdělovat akademickou obec a zatěžovat Mendelovu univerzitu v Brně. Zároveň nechci univerzitě do budoucna způsobit jakékoli problémy související s mým rektorováním.

Proto jsem se rozhodl, že z pozice rektora s okamžitou platností rezignuji. Mendelova univerzita v Brně má větší váhu než akademická kariéra jednotlivce. Pevně věřím, že využiji pomyslně řečeno druhé šance a budu pokračovat v oblasti vědy, ve které jsem - neskromně říkám - přinesl řadu užitečného.

Nyní mi dovolte, abych měl čas se definitivně doléčit, načerpat i fyzické ale především psychické síly, a vrhnout se znovu do práce. A hned prvním krokem po mé rekonvalescenci bude detailní rozbor výtek, které směřovaly k práci mého týmu.

S pozdravem,

prof. RNDr. Vojtěch Adam, Ph. D., v.r.


O celém případu jsme informovali v tomto článku