facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

K principům otevřené vědy se přihlásily další významné organizace

6. 11. 2018
K principům otevřené vědy se přihlásily další významné organizace

Počet organizací, které se rozhodly následovat principy takzvaného Plánu S, roste. Ke koalici podporující otevřené publikování se nyní přidali dva z největších soukromých investorů do této oblasti – Wellcome Trust a Nadace Billa a Melindy Gatesových.

Dva největší investoři do výzkumu v oblasti biomedicíny na světě a zároveň jedni z nejvýznamnějších soukromých investorů do vědeckého publikování se připojili k Plánu S. Ten se soustředí na garanci otevřeného publikování od roku 2020. Londýnský Wellcome Trust je zároveň prvním z poskytovatelů prostředků na vědu, který má již propracované detaily implementace principů uvedených v jejich nové politice týkající se otevřeného přístupu. Společně s Bill & Melinda Gates Foundation se tak aktivně zapojili do odvážného plánu hnaného především snahami Evropské unie.

Plán S získal pro otevřenou vědu těžké váhy

Obě nadace mají v oblasti financování světové vědy výsadní postavení. Dohromady totiž ročně přispějí na výzkum a vývoj částkou zhruba 2 a půl miliardy amerických dolarů (1,3 mld. Wellcome, 1,2 mld. Gatesovi). Všech 11 původních členů tzv. cOAlition S utratí v oblasti zhruba 8,7 miliardy dolarů.

Koalice organizací podporujících Plán S vznikla na začátku září 2018 a nyní se skládá již ze 13 národních organizací, které mají na starost financování vědy v jednotlivých státech Evropy, a to včetně Velké Británie, Francie, Nizozemska nebo nově i Finska. Plán podporuje i Evropská výzkumná rada, Evropská komise a řada dalších organizací, jako je například European University Association a další. Skládá se z jednoho hlavního záměru a 10 principů, které upřesňují konkrétní procesy vedoucí k přechodu na otevřený přístup publikování. Jeho součástí je i podmínka, že žádná z organizací, které se připojily k plánu, již po 1. lednu 2020 nebude tolerovat žádný druh tzv. hybridních žurnálů - tedy těch, které uvolňují obsah za poplatek nebo se zpožděním. Celý Plán S je k dispozici zde. Preambule k plánu je přístupná zde.

Stále je to málo

I přes vlnu podpory, která se zvedla po zveřejnění Plánu S, tvrdí hlavní představitel tohoto hnutí Robert-Jan Smits, že je třeba v jeho aktivitách ještě přidat. Tento muž, který má na starosti uskutečnění cíle Evropské unie v podobě otevřeného publikování od roku 2020, nyní vybral dva lídry týmů, které budou mít na starosti rozhodnout o způsobu implementace záměrů. Další, detailnější informace ohledně plánu se od nich očekávají do konce roku. Mezi vybranými je i John-Arne Røttingen, vedoucí Norské výzkumné rady a David Sweeney, předseda Research England – organizace, která má na starosti financování britského výzkumu. Druhý zmiňovaný již odcestoval společně se Smitsem do Spojených států amerických, kde se zdejší politickou reprezentaci i další důležité hráče v oblasti snaží přimět k následování jejich cílů.

 

Autor: Vědavýzkum.cz (NS)

Zdroj: Science, Nature (1, 2), Wellcome Trust