facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Mariya Gabriel: Horizon Europe se odkládat nebude

2. 4. 2020
Mariya Gabriel: Horizon Europe se odkládat nebude

Evropská komisařka pro inovace, výzkum, kulturu, vzdělání a mládež Mariya Gabriel v exkluzivním rozhovoru pro portál ScienceBusiness ubezpečila, že rámcový program Horizon Europe bude spuštěn podle plánu. Aktuální dění podle ní nejlépe ukázalo, jak klíčovou roli hraje výzkum při řešení globálních krizí.

Mariya Gabriel

Evropská komisařka Mariya Gabriel, pod jejíž agendu spadá právě výzkum, vývoj a inovace v Evropě, podle nového rozhovoru pro ScienceBusiness považuje vědu a inovace za naprosto klíčové při řešení problémů, které přinesla aktuální pandemie viru SARS-CoV-2 způsobujícího onemocnění COVID-19.

„Zatím nemáme k dispozici žádnou vakcínu proti COVID-19. Mnoho výzkumných laboratoří je ovšem na tomto poli velmi aktivních. Slibné pokroky má například firma CureVac, vysoce inovativní evropská společnost, která vyvíjí vakcíny. Komise jí nabídla až 80 milionů eur jako finanční výpomoc, aby mohla urychlit vývoj a produkci vakcíny. První klinické testy společnost plánuje na červen 2020,“ vysvětlila Gabriel jeden z příkladů, proč jsou nyní další investice do výzkumu a inovací naprosto zásadní.

Podle ní je třeba, aby při řešení aktuální krize Evropská unie podpořila všechna výzkumná odvětví, která mohou pomoci. Již v lednu vyhlášená výzkumná soutěž zaměřená právě na COVID-19 měla původně rozpočet 19 milionu eur, který byl následně zvýšen na 47,5 milionu eur. Z těchto prostředků se už začalo financovat 17 projektů, v nichž se aktuálně vyvíjejí nové, rychlejší diagnostické testy, nová léčiva a terapeutické postupy, vakcíny a monitorovací systémy. Kromě toho je podle Gabriel třeba pamatovat také na projekty financované z prostředků Evropské výzkumné rady (ERC) a výzkum umožněný prostřednictvím Společného výzkumného střediska (JRC).

Množství prostředků putuje také do iniciativy IMI (Innovative Medicines Initiative), která vyhlásila zrychlené výzkumné soutěže zaměřené na vývoj léčiv a diagnostických testů. Evropská komise do ní přispěla více než 25 miliony eur a podle komisařky se investice v obdobné výši očekávají i od soukromých farmaceutických společností.

Také Evropská rada pro inovace (EIC) v polovině března 2020 vyhlásila soutěž na podporu start-upů a malých a středních firem na rozvoj inovativních nápadů, které pomůžou při léčbě, testování a monitoringu aktuální koronavirové krize. S rozpočtem 164 milionů eur se do výzvy přihlásilo už přes 1000 malých a středních podniků.

„Rekordní počty přihlášených jsou velmi povzbudivé,“ komentuje množství zájemců o aktuální soutěž EIC Mariya Gabriel. „Naším úkolem je teď proměnit ty nejlepší nápady na skutečná řešení.“

Evropské programy se odkládat nebudou

Komisařka Gabriel také uklidňuje obavy z možného krácení prostředků na nový rámcový program na podporu vědy a výzkumu Horizon Europe: „Navrhli jsme ambiciózní rozpočet nového rámcového programu ve výši 100 miliard eur. Důvod proto je jednoduchý – investice do výzkumu, vývoje a inovací jsou investice do naší budoucnosti. Věřím, že vzhledem k aktuálnímu kontextu – a platí to pro všechny členské země EU – neexistuje lepší příklad toho, jak jsou výzkum, vývoj a inovace klíčové při řešení nejdůležitějších společenských výzev.“ Přestože se budoucí vývoj dá jen těžko předvídat, spuštění nového rámcového programu Horizon Europe je stále plánováno na leden 2021. Podle Gabriel je nyní kontinuální podpora evropského výzkumu důležitější než kdy jindy.

Gabriel v rozhovoru také říká, že žádné dočasné pozastavení programu Erasmus+ a Marie Skłodowska-Curie Actions (MSCA) není plánováno: „Uvědomujeme si, jaké následky má nynější situace pro účastníky programů Erasmus+ a MSCA. Na aktuální nejistotu se proto snažíme najít řešení. Usilujeme o maximální flexibilitu v mezích, které dovoluje platná legislativa. Navíc jsme také prodloužili uzávěrky pro podávání přihlášek,“  říká.

Británie investovala rekordní částku

Další evropskou zemí, která přispěla na výzkum koronavirové pandemie vysokou částkou, je Velká Británie. Země minulý týden přispěla na mezinárodně řízený výzkum koronavirové infekce v rámci organizace Coalition for Epidemic Preparedness Innovations (CEPI) sumou ve výši 210 milionů liber. Jde tak o zdaleka největší finanční příspěvek, který jednotlivé země do výzkumu koronaviru v rámci CEPI přispěly. CEPI je organizace, která vyvíjí vakcíny na aktuální infekční choroby (kromě koronaviru jde například o MERS-CoV, horečku údolí Rift nebo virus nipah). Přispívají do ní soukromé nadace jako Bill and Melinda Gates Foundation nebo Wellcome Trust, stejně jako jednotlivé země. S rekordním příspěvkem se Velká Británie nyní přidala k Norsku, Japonsku či Evropské unii.

 

Autor: Vědavýzkum.cz (JT)

Zdroj: ScienceBusiness (12, 3)