facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Den TA ČR 2023

8. 10. 2023
Den TA ČR 2023

Den Technologické agentury ČR (TA ČR) je na poli výzkumu tradiční událostí, prostřednictvím které TA ČR oceňuje nejlepší projekty aplikovaného výzkumu s vysokým přínosem pro společnost a hospodářství. Ani letošní rok nebude výjimkou. Celým Dnem TA ČR bude provázet téma „Věda není sci-fi? Posouváme hranice možného" a uskuteční se 2. listopadu 2023.

Den TA ČR 2023

Slavnostní galavečer s udílením cen proběhne už po jedenácté v prostorách Národního muzea a opět přinese bohatý doprovodný program – sérii regionálních debat o aktuálních tématech řešených v krajích a unikátní microsite nabitou zajímavými články a video rozhovory s inspirativními osobnostmi.

Den TA ČR má každý rok své specifické téma, které poukazuje na aktuální dění ve společnosti. V roce 2022 se tématem stala diverzita ve výzkumu a inovacích. Pro letošek se Technologická agentura ČR zaměřila na posouvání hranic (nejen) v oblasti aplikovaného výzkumu a inovací. „V Technologické agentuře České republiky se už téměř 15 let snažíme poukazovat na to, jak důležitý je aplikovaný výzkum pro společnost. Výzkum a vývoj nás neustále ohromují tím, jak posouvají hranice možného. To, co se dříve jevilo jako sci-fi fantazie, je nyní realitou. Je to jeden z důležitých dopadů podpory aplikovaného výzkumu,” uvedl předseda TA ČR Petr Konvalinka.

Odbornou část programu letos představuje unikátní microsite s obsahem vytvořeným k tématu Dne TA ČR poukazující, mimo jiné, na dopady výsledků vybraných projektů na společnost. Návštěvníci si budou moci přečíst rozhovory s inspirativními osobnostmi, podívat se na videa s předními českými experty a expertkami nejen z výzkumné sféry a sami se přesvědčit o tom, že věda posouvá a mnohdy i stírá hranice mezi nemožným a možným. Smyslem webu je poukázat na důležitost role aplikovaného výzkumu pro společnost. „Aplikovaný výzkum a vývoj jsou pilíře, na kterých stojí naše naděje na lepší zítřky. Je důležité, abychom si uvědomili, že bez podpory těchto aktivit v akademické i podnikatelské sféře nebude docházet k pokroku a my ustrneme na místě. Věda, technologie a inovace obecně jsou, byly a budou hnacím motorem změny, kterou náš svět potřebuje,” dodává Petr Konvalinka. Web bude dostupný v průběhu října na adrese vedaneniscifi.tacr.cz.

Slavnostní galavečer s předáváním Cen TA ČR těm nejlepším projektům aplikovaného výzkumu za uplynulý rok započne 2. 11. v podvečerních hodinách v prostorách historické budovy Národního muzea. Ocenění řešitelé vítězných projektů si domu odnesou originální skleněnou sošku od českého designéra Lukáše Jabůrka. O absolutním vítězi a držiteli Ceny „Český nápad” z dílny společnosti 3Dees rozhodne sama veřejnost prostřednictvím hlasování na webu TA ČR nebo přímo v sále v průběhu galavečera.

Čtvrtkem 2. 11. 2023 Den TA ČR ale nekončí!

Následují Ozvěny Dne TA ČR, tedy série regionálních debat, které proběhnou každou středu od 8. do 22. 11. 2023. A jaké regiony a témata byla vybrána pro letošní rok?

  • 8. 11. 2023 Moravskoslezský kraj (Ostrava) – Výzkum a vzdělávání jako nové příležitosti pro mladé
  • 15. 11. 2023 Jihomoravský kraj (Brno) – AI: Naděje a výzvy v době dezinformací
  • 22. 11. 2023 Ústecký kraj (Ústí nad Labem) – Brownfieldy a dostupné bydlení: prostor pro nové možnosti transformace

Debaty se budou se vysílat online prostřednictvím YouTube kanálu TA ČR. Link pro připojení bude zveřejněn v den akce.

 

Zdroj: Technologická agentura ČR

 

« Duben 2024 »
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 6 7
11
15 19 20 21
24 26 27 28